Turné může najít kandidáta na Hrad. Jede i generál Pavel

Jakub Kalenský, Irena Jirků
6. 3. 2015 11:05
Tři roky před prezidentskými volbami začíná hledání osobnosti, která by vyzvala Miloše Zemana.
Generál Petr Pavel.
Generál Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý český velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech Petr Kolář dal dohromady sestavu lidí, která se od dubna vydá na speciální turné po českých městech.

Na seznam osobností, které se na pódiích představí, patří například náčelník generálního štábu Petr Pavel, bývalý český eurokomisař Štefan Füle nebo listopadoví studentští vůdci - nynější úspěšný headhunter Jan Bubeník a šéf neziskovky Člověk v tísni Šimon Pánek.

Organizátoři z think-tanku Evropské hodnoty zatím do světa příliš nevyhlašují přesný záměr akce nazvané Iniciativa pro evropské hodnoty. Připouštějí však, že rozsáhlá akce může najít pro prezidentské volby v roce 2018 alternativního kandidáta k reprezentantům politických stran.

"Není to primární úkol celé akce, ale pokud nějaký takový výstup směrem k prezidentské volbě jako vedlejší produkt přirozeně vyplyne, tím lépe," řekl Kolář Hospodářským novinám, které o turné informují v pátečním vydání.

"Zájem tisíců lidí mi lichotí"

Oficiálně chce připravovaná iniciativa zvýšit povědomí o demokratických hodnotách. "Cílem je hájit ve veřejném prostoru důležitost principů a hodnot liberální demokracie. Budeme mimo jiné objíždět české regiony a při debatách s mladými lidmi chceme představit řečníky, kteří k tomuto tématu mají co říct," uvádí Radko Hokovský, ředitel Evropských hodnot.

Hned na úvodní akci 16. dubna v Praze vystoupí generál Petr Pavel, který se letos v červnu stane předsedou Vojenského výboru NATO. Právě jeho jméno se v posledních týdnech začalo zmiňovat v souvislosti s prezidentskou kandidaturou. A facebooková stránka "Petr Pavel prezidentem" má pouhé dva týdny po svém vzniku přes pět a půl tisíce fanoušků.

Třiapadesátiletý Pavel se k případné kandidatuře vyjadřuje zdrženlivě. "Jako snad v každém chlapovi i ve mně je kus ješity. Lhal bych, kdybych tvrdil, že mi zájem tisíců lidí nelichotí. Na druhé straně život mě naučil stát nohama na zemi a život v armádě navíc, že situace na frontě se mění každým okamžikem," říká Pavel v rozhovoru pro nový páteční magazín Hospodářských novin Ego!.

Ovšem období, na které byl Pavel zvolen do vysoké vojenské funkce NATO, je tříleté. Ze své mise by se měl tedy vrátit až na podzim 2018 čili po prezidentských volbách.

Přesto kandidaturu úplně nezatracuje - byť by pro něj politika byla něčím zcela novým. "To je hřiště, na kterém se u nás většinou hraje podle jiných pravidel, než na jaká jsem zvyklý a podle kterých bych chtěl hrát."

Havlův favorit Pánek

Při úvahách o prezidentských kandidátech padá často i jméno ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Jako ideální hlavu státu ho před lety zmínil i první český prezident Václav Havel.

"Přihlásil jsem se k té iniciativě, protože mě zajímá hodnotově. Protože je tady málo hlasů, které by vysvětlovaly, že je naše náležitost k demokraciím liberálního typu důležitá," řekl Pánek s tím, že uvažovat o akci jako o hledání prezidentského kandidáta považuje za "umělou konstrukci".

V pátrání po budoucím českém prezidentovi tři roky před volbami je řada neznámých. Především není jasné, zda se k opětovné kandidatuře odhodlá prezident Zeman. V čase volby - v lednu 2018 - mu bude 73 let. A své rozhodnutí definitivně oznámí až rok před koncem svého prvního mandátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy