Petr Pavel prezidentem? Vážím si každé podpory, říká generál

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
21. 2. 2015 13:44
Fanoušci charismatického šéfa generálního štábu založili na Facebooku stránku Petr Pavel prezidentem. A nemilosrdně s ním srovnávají Zemana. Podle politologa Justa by byl Pavel zajímavým kandidátem.
Foto: Repro Facebook

Praha - Do prezidentské volby zbývají tři roky, ale už teď se začínají objevovat návrhy, kdo by na Hradě mohl vystřídat Miloše Zemana.

Nejméně 1400 lidí by v roli hlavy státu rádo vidělo nynějšího náčelníka generálního štábu armády Petra Pavla. Tolik fanoušků má totiž stránka na Facebooku s názvem Petr Pavel prezidentem. A číslo stále roste.

Lepší? ptají se autoři stránky Petr Pavel prezidentem.
Lepší? ptají se autoři stránky Petr Pavel prezidentem. | Foto: Facebook: Petr Pavel prezidentem

O kolik by si Češi s prezidentem - generálem polepšili, autoři stránky sugestivně demonstrovali srovnáním snímků Pavla a Zemana. Zatímco charismatickému budoucímu předsedovi vojenského výboru NATO vybrali povedený snímek ve vojenské košili s výložkami, Zemanovi neodpustili momentku s "virózou" nad korunovačními klenoty.

Jeden z fanoušků už se na stránce dokonce nabídl, že pomůže s kampaní. Otázka tak zbývá jediná. Půjde do toho generál Pavel?

"Vážím si každého slova podpory a uznání armádě i mně samotnému. Jsem voják a mám před sebou velkou výzvu na následující tři roky, která vyplňuje všechny mé úvahy," řekl Pavel Aktuálně.cz. Právě za tři roky však končí mandát Miloši Zemanovi. 

Politolog: Pavel je zajímavý kandidát, ale...

Podle politologa Petra Justa by Pavel určitě byl zajímavým kandidátem, problémem by ale mohla být otázka nebezpečí splynutí politické a vojenské moci v osobě hlavy státu. "Pokud by se generál Pavel rozhodl kandidovat, musel by tak samozřejmě učinit jako voják ve výslužbě. I tak by to ale mnoho lidí mohlo napadat," míní Just.

Jak by to Pavlovi slušelo za prezidentským pultíkem? Fandové si pro lepší představu vytvořili fotomontáž.
Jak by to Pavlovi slušelo za prezidentským pultíkem? Fandové si pro lepší představu vytvořili fotomontáž. | Foto: Facebook

Takový názor už se mezi komentáři na Facebooku začal objevovat. "Vypadá dobře, je chytrej... ale co jeho profese? Nevedlo by to někam, kam nikdo nechceme????" ptá se například jedna z diskutujících.

Just však dodává, že ve prospěch Pavla hraje jeho charisma, vliv a dlouholetými zkušenostmi prokázaná schopnost se rozhodovat.

Podle Justa nyní nelze odhadnout Pavlovy politické preference, a tedy ani to, s kým by generál mohl spojit své síly, kdyby vyslyšel přání svých podporovatelů a skutečně se rozhodl o post hlavy státu ucházet.

"Těžko teď hledat, která strana by mohla Pavla s kandidaturou oslovit, protože pan generál jako velitel ozbrojených sil musí vystupovat přísně neutrálně," řekl Just a připomněl, že se generál zatím mezi stranami těší všeobecné podpoře. "Ale ne tak, že by se na něj strany měly vázat jako na kandidáta, spíš mu vyjadřují důvěru," podotkl.

Petr Pavel od roku 2002 do 2007 působil v nejvyšším velení armády jako velitel specializovaných sil, zástupce velitele společných sil nebo zástupce ředitele sekce ministerstva obrany. Má za sebou řadu zahraničních pobytů v Evropě i Americe.

Upozornil na sebe začátkem 90. let v misi UNPROFOR v Chorvatsku, když se svými muži osvobodil skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami. Za tento čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

Náčelníkem Generálního štábu Armády ČR se stal v červenci 2012. Loni v září byl zvolen předsedou vojenského výboru NATO. Do druhé nejvyšší funkce Severoatlantické aliance nastoupí v červnu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy