Praha - Česko hledá eurokomisaře, výběr kandidátů s šancí na úspěch se zúžil.
Sociální demokraté ve středu odpoledne definitivně oznámili svého jediného favorita, dosavadního eurokomisaře Vladimíra Špidlu (ČSSD).
Outsiderem se tak během pár hodin stal protikandidát Václava Klause v loňské prezidentské volbě Jan Švejnar, přestože o něm před pár dny ČSSD vážně uvažovala.
Počítali s tím i zelení, kteří ve středu odpoledne oznámili: Naši podporu má ve shodě s ČSSD Jan Švejnar.
Úplně ze hry ale stále není šéf ODS Mirek Topolánek. Ačkoliv předseda ČSSD Jiří Paroubek ještě před čtrnácti dny úvahy o Topolánkovi zcela odmítal, teď mluví o jeho podpoře " v rovině akademické debaty".
Že pro něj Topolánek není ještě uzavřený případ, řekl po návštěvě předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa.
O Topolánkově možném bruselském angažmá a podpoře ze strany ČSSD jednali před čtrnácti dny také emisaři dvou nejsilnějších stran, Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík. Topolánek ale podle svých slov o tento post zájem nemá. "Po křeslu komisaře v této situaci nejenže netoužím, ale já to prostě nebudu dělat," řekl naposledy v úterý Lidovým novinám.
Čtěte o tajné schůzce Dalíka a Tvrdíka Krach voleb: Dalík a Tvrdík tajně řešili osud Topolánka |
Komisař potřebuje devět hlasů
Eurokomisaře nominuje vláda, souhlasit s ním musí většina jejích členů. Ministrů nominovaných ODS je ve vládě sedm, stejně jako těch nominovaných sociálními demokraty. Zelení do vlády poslali dva odborníky.
"I když je vláda tou institucí, která je zodpovědná za nominování komisaře, chceme, aby tato otázka odrážela pokud možno co nejširší politickou shodu parlamentních stran," vysvětlil pozici vlády ministr Štefan Füle.
Vlastního kandidáta kabinet nemá. "Vláda zatím není v situaci, aby si v zadní kapse hřála nějaké jméno," řekl Füle.
Vondra, Špidla, Topolánek
Vysoce nepravděpodobná se jeví shoda na komunistickém kandidátovi Vladimíru Remkovi, stejně jako kandidátovi KDU-ČSL Pavlu Svobodovi.
Do této kategorie se dnes zařadil i Švejnar, který teď má jisté jen dva hlasy. "Ideální by bylo, kdyby na mém jménu byla celková shoda," řekl dnes Aktuálně.cz.
Klíčoví jsou v tomto ohledu právě zelení. Ti dnes řekli jasné NE senátorovi Alexandru Vondrovi. "Kandidáta ODS Vondru nepodpoříme. ODS napadá Lisabonskou smlouvu, což nás v Evropě poškozuje," řekli jasně zelení. Ti teď po obratu ČSSD zvažují dvě možnosti: podpořit právě Špidlu, nebo najít úplně nové jméno.
Expremiér Mirek Topolánek navštívil předsedu komise Barrosa v úterý. Po jednání s ním oznámil, že svůj další politický osud spojí s ratifikací Lisabonské smlouvy.
Komisařem za Lisabon?
Podporu ČSSD by měl Topolánek pouze v případě, že by Lisabonskou smlouvu posoudil s kladným výsledkem Ústavní soud a svůj podpis pod ni by připojil i prezident Václav Klaus.
"Kdyby byl pan Topolánek například schopen zajistit ratifikaci Lisabonu, tak se o těch věcech dá hovořit. Je to ale zatím pouze v akademické rovině," připustil možnou podporu Jiří Paroubek.
Fakt, že by Topolánkův odchod do Bruselu rozklížil ODS, se sice může Paroubkovi zamlouvat. Expremiér ale nemá v Bruselu zdaleka takovou podporu, jakou má socialista Špidla, navíc s vyhlídkou postu místopředsedy komise.
Klíčové jednání politiků s premiérem Janem Fischerem se odehraje podle všeho příští týden. Jméno eurokomisaře by měli Češi Bruselu oznámit do konce října, kdy se zde koná summit Evropské unie.