O památky se nejlépe stará Cheb. Je historickým městem 2014

ČTK ČTK
16. 4. 2015 17:26
Za příkladnou péči o památky dostalo město milion korun. Oceněn byl i Jičín a Praha 1.
Předání ceny za historické město roku 2014.
Předání ceny za historické město roku 2014. | Foto: ČTK

Praha - Historickým městem roku 2014 se stal Cheb. Cenu udílenou za příkladnou péči o památky a spojenou s odměnou milion korun na Pražském hradě převzala místostarostka Daniela Seifertová.

Oceněna byla ještě města Jičín a městská část Praha 1, jejichž zástupci si odnesli odměnu 100 tisíc korun.

Zvláštní uznání dostaly Prachatice, Polná a Nový Jičín, které se již dříve Historickými městy roku staly a podle pořadatelů soutěže o své památky stále s pomocí státního příspěvku vzorně pečují.

Ceremoniál na Pražském hradě se koná tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Do soutěže se každoročně hlásí několik desítek měst, některá i poté, co již titul získala. Ve finále letos byly ještě Holešov, Jičín, Litomyšl nebo Lomnice nad Popelkou. Finalisté získávají odměnu 100 tisíc korun. Šest z letošních finalistů již titul získalo. Cheb byl letos ve finále potřetí.

Porota, která vybrala Cheb jako vítěze krajského kola soutěže, uvedla, že město je historicky uznávané regionální, společenské a kulturní centrum. Zásadním jeho projektem byla přeshraniční Krajinná výstava Cheb-Tischenreuth v roce 2013.

29 milionů na památky

Loni město vložilo do obnovy kulturních památek 29 milionů korun. Podnikatelům třeba přispívá na výrobu vývěsních štítů, které se snaží mít v jednotné podobě. Z ministerského programu regenerace, za jehož využití se cena udílí, město loni dostalo 1,2 milionu korun.

Cheb loni pokračoval v obnově hradu. Františkánský klášter s kostelem byl vybaven novými lavicemi, začala oprava vitráží za celkem milion korun. Opraveny byly fasády několika domů a také část městských hradeb.

Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.

 

Právě se děje

Další zprávy