Heparinové vraždy. Kdo zdržel zatčení?

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 12. 2006 17:20
Hradec Králové - Trestní oznámení na Petra Zelenku, který se posléze přiznal k vraždám pacientů, nechala policie několik týdnů ležet. Uvnitř: ANKETA
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Policista, který oznámení od vedení nemocnice převzal, totiž neměl zprvu podezření za závažné. "Vyhodnotil to tak, že nejde o vážnou trestnou činnost," řekl šéf východočeské policie Petr Přibyl.

Policista, který dostal případ na starosti, navíc onemocněl. Tři týdny nebyl v práci. Během této doby policie zřejmě ve vyšetřování nijak nepokročila. Právničku, která za nemocnici podala trestní oznámení, kontaktovali policisté až na konci listopadu.

Šéf východočeské policie Petr Přibyl a ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina.
Šéf východočeské policie Petr Přibyl a ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina. | Foto: Ludvík Hradilek

Také primáře Pavla Longina z nemocnice v Havlíčkově Brodě vyslechli policisté až poté, co se jim sám na policii připomněl. Během čtyř týdnů, které uplynuly od podání trestního oznámení ho totiž nikdo z policie vůbec nekontaktoval.

Přibyl přiznal, že postup policie budí pochybnosti. "Přiznáváme objektivní příčiny, že byl zaměstnanec nemocný. Po jeho návratu začalo intenzivní vyšetřování," řekl.

Čekání na výslech? 4 týdny

Policie přesto nyní zvažuje začít trestně stíhat vedení nemocnice za to, jak v případu, kdy její zaměstnanec zabil vysokými dávkami léku Heparin osm lidí, postupovala.

Nemocnice zdravotníka Petra Zelenku propustila a zároveň podala trestní oznámení.

"Pokud nás ředitel nemocnice kritizuje za pomalou práci, ať se nejdřív podívá, jak fungovala ta jeho firma," říká přesto policista Přibyl. "Odpovědnost za prodlení leží na nemocnici."

Foto: Ludvík Hradilek

Bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl, který byl už kvůli případu odvolán, výklad policie odmítá.

"Koncem září jsme měli pouze podezření, žádné přímé či nepřímé důkazy. Pana Zelenku tedy nešlo propustit a obvinit. O vraždách začala mluvit až policie po pachatelově přiznání," uvedl dnes Pejchl v online rozhovoru na Aktuálně.cz.

Postup policie
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Postup policie

  • 23.10. dostává policie v Hradci Králové trestní oznámení
  • vyhodnocuje jej jako nedůležité
  • dohlížející policista onemocněl
  • tři týdny se neděje nic
  • 27.11. se vrací nemocný policista
  • kontaktuje právničku, která za nemocnici trestní oznámení sepsala; poté ředitele havlíčkobrodského ústavu
  • 30.11. přichází (nezván) na policii primář ARO Pavel Longin. Při výslechu označí zaměstnance jménem, poté jej policie zatýká

V souvislostech

Co stojí v oznámení

Policejní ředitel Přibyl dává nemocnici za vinu také to, že oznámení, které sepsala, bylo velmi obecné. "Je nekorektní po nás chtít víc," vyvozuje z toho směrem ke svým podřízeným.

Oznámení, které sepsala právnička nemocnice, končí větou: "Podezření, že mohlo dojít k poškození pacientů, považuji za vážné."

Přibyl připustil, že si udělá rozbor, jak jeho muži s kauzou naložili. "Konám kontrolní průzkum, který dělá i policejní prezidium. Chci znát procesy, které vedly k tomu, že to vyhodnotil právě takto," řekl Přibyl.

Kontrolu žádají Husák i Julínek

Do případu vražd v havlíčkobrodské nemocnici se dnes vložil policejní prezident. Chce prošetřit, jestli policie postupovala správně a dost rychle.

"I policejní prezident je občan a jako takový jsem případem, který nemá v naší zemi obdoby, otřesen," napsal Husák v tiskovém prohlášení.

Prověřen bude i postup zdravotníků. Kvůli tomu zřídí komisi zase ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Společně s ministrem vnitra Ivanem Langerem chtějí vytvořit návod, jak by měla zdravotnická zařízení při podezření na závažné trestné činy postupovat.

"Existují tady indicie o tom, že ten postup byl přinejmenším laxní," uvedl Julínek.

 

Právě se děje

Další zprávy