Hemofilie i leukémie. Kolik stojí nejdražší pacienti

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
19. 7. 2015 11:34
Léčba vůbec nejnákladnějšího pacienta stála v loňském roce 24,4 milionu korun.

načítám grafiku

Praha - Sebemenší úraz může ohrozit jejich život. Trpí totiž poruchou srážlivosti krve. Proudy krve se jim přitom nespouští jen z řezných ran či odřenin. Hemofilici mohou začít krvácet dokonce po obyčejném nárazu na hranu stolu - krev začne plnit svaly a klouby. To je život osmi set českých hemofiliků – nejdražších pacientů Česka.

Léčba hemofiliků se pohybuje v milionech korun. "Základem léčby je totiž velmi drahá injekční aplikace koncentrátu srážecího faktoru, který v krvi těmto lidem chybí. Léky na nemoc stále nejsou," vysvětluje viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Léčba každého pacienta je podle něj individuální, přípravky z krevních derivátů se vyrábějí lidem na míru. "Vozí se jen pro několik jednotek až desítek pacientů ročně," doplňuje Hojný. Jedna dávka stojí desetitisíce korun, léčba nejdražšího pacienta tak loni pojišťovny vyšla na 24,4 milionu korun.

Pojišťovny se na "milionové" pacienty skládají

Miliony korun ale pojišťovny stály i další choroby – třeba plicní hypertenze, roztroušená skleróza nebo akutní leukémie. "Úhrada za deset nejnákladnějších pojištěnců se pohybuje v rozmezí 5,2 milionů korun až 9,9 milionů korun," vypočítává například výdaje Vojenské zdravotní pojišťovny její mluvčí Richard Medek.

Podle Jana Vomely z Revírní bratrské pokladny ale nejdou náklady na "milionové" pacienty na vrub jen jedné pojišťovny. Na takové případy se pojišťovny skládají. "V případě překročení patnáctinásobku průměrných nákladů na pojištěnce, což je něco přes 300 tisíc korun, se podílejí na uhrazení osmdesáti procent výdajů na takového pacienta všechny zdravotní pojišťovny," vysvětluje Vomela.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy