Hemofilie i leukémie. Kolik stojí nejdražší pacienti

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
19. 7. 2015 11:34
Léčba vůbec nejnákladnějšího pacienta stála v loňském roce 24,4 milionu korun.

načítám grafiku

Praha - Sebemenší úraz může ohrozit jejich život. Trpí totiž poruchou srážlivosti krve. Proudy krve se jim přitom nespouští jen z řezných ran či odřenin. Hemofilici mohou začít krvácet dokonce po obyčejném nárazu na hranu stolu - krev začne plnit svaly a klouby. To je život osmi set českých hemofiliků – nejdražších pacientů Česka.

Léčba hemofiliků se pohybuje v milionech korun. "Základem léčby je totiž velmi drahá injekční aplikace koncentrátu srážecího faktoru, který v krvi těmto lidem chybí. Léky na nemoc stále nejsou," vysvětluje viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Léčba každého pacienta je podle něj individuální, přípravky z krevních derivátů se vyrábějí lidem na míru. "Vozí se jen pro několik jednotek až desítek pacientů ročně," doplňuje Hojný. Jedna dávka stojí desetitisíce korun, léčba nejdražšího pacienta tak loni pojišťovny vyšla na 24,4 milionu korun.

Pojišťovny se na "milionové" pacienty skládají

Miliony korun ale pojišťovny stály i další choroby – třeba plicní hypertenze, roztroušená skleróza nebo akutní leukémie. "Úhrada za deset nejnákladnějších pojištěnců se pohybuje v rozmezí 5,2 milionů korun až 9,9 milionů korun," vypočítává například výdaje Vojenské zdravotní pojišťovny její mluvčí Richard Medek.

Podle Jana Vomely z Revírní bratrské pokladny ale nejdou náklady na "milionové" pacienty na vrub jen jedné pojišťovny. Na takové případy se pojišťovny skládají. "V případě překročení patnáctinásobku průměrných nákladů na pojištěnce, což je něco přes 300 tisíc korun, se podílejí na uhrazení osmdesáti procent výdajů na takového pacienta všechny zdravotní pojišťovny," vysvětluje Vomela.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy