Špatná zpráva pro milion alergiků. Za léky si připlatí víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 6. 2015 10:15
Změna se bude týkat 157 přípravků a postihne necelý milion pacientů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pojišťovny škrtají, zaplatí lidem méně za léky. Zaměřily se hlavně na alergiky. Doplatky za jejich přípravky poskočí od července až o čtyřicet procent, píší Hospodářské noviny. Změna se bude týkat 157 přípravků a postihne necelý milion pacientů.

"Třeba lidé, kteří užívají tablety léku Aerius, si doposud v lékárně připláceli 294 korun. Od příštího měsíce se předpokládá doplatek ve výši 412 korun," uvedl jeden z příkladů viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Jen Všeobecné zdravotní pojišťovně, která s návrhem na snížení úhrad přišla, přinese změna úsporu 130 milionů korun. Dnes vydá za léky na alergie 305 milionů. "Celý zdravotní systém pak uspoří více než 200 milionů," doplňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nelibě změny nesou farmaceutické firmy. "Stát by měl u každého snížení úhrad, navíc pokud je v řádu desítek procent, pacientům jasně říct, že to pro ně znamená zvýšení jejich spoluúčasti. Jejich léčba se prodraží," řekl mediální zástupce České asociace farmaceutických firem Michal Uryč.

Podle pojišťoven je ale škrtání nutné. Lidí s alergií totiž skokově přibývá. Každým rokem se lékařům objeví v kartotéce 13 tisíc nových pacientů. A zatímco ještě v roce 2006 spolykali Češi "jen" něco málo přes 5 milionů balení přípravků na alergie, o pět let později už to bylo o půl milionu balení víc. Výdaje na léky za stejnou dobu stouply o téměř 200 milionů na celkových 731 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy