Špatná zpráva pro milion alergiků. Za léky si připlatí víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 6. 2015 10:15
Změna se bude týkat 157 přípravků a postihne necelý milion pacientů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pojišťovny škrtají, zaplatí lidem méně za léky. Zaměřily se hlavně na alergiky. Doplatky za jejich přípravky poskočí od července až o čtyřicet procent, píší Hospodářské noviny. Změna se bude týkat 157 přípravků a postihne necelý milion pacientů.

"Třeba lidé, kteří užívají tablety léku Aerius, si doposud v lékárně připláceli 294 korun. Od příštího měsíce se předpokládá doplatek ve výši 412 korun," uvedl jeden z příkladů viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Jen Všeobecné zdravotní pojišťovně, která s návrhem na snížení úhrad přišla, přinese změna úsporu 130 milionů korun. Dnes vydá za léky na alergie 305 milionů. "Celý zdravotní systém pak uspoří více než 200 milionů," doplňuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nelibě změny nesou farmaceutické firmy. "Stát by měl u každého snížení úhrad, navíc pokud je v řádu desítek procent, pacientům jasně říct, že to pro ně znamená zvýšení jejich spoluúčasti. Jejich léčba se prodraží," řekl mediální zástupce České asociace farmaceutických firem Michal Uryč.

Podle pojišťoven je ale škrtání nutné. Lidí s alergií totiž skokově přibývá. Každým rokem se lékařům objeví v kartotéce 13 tisíc nových pacientů. A zatímco ještě v roce 2006 spolykali Češi "jen" něco málo přes 5 milionů balení přípravků na alergie, o pět let později už to bylo o půl milionu balení víc. Výdaje na léky za stejnou dobu stouply o téměř 200 milionů na celkových 731 milionů korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy