Heger online: Za péči platíte méně než jinde v Evropě

Radek Nohl Radek Nohl
1. 12. 2011 14:20
Ministr zdravotnictví Leoš Heger odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - O tom, od kdy si budou muset pacienti připlácet za lepší péči, se podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera rozhodne v nejbližších dnech.

Pokud vše stihnout, bude to již od ledna 2012. Nejdříve si podle něj budou lidé doplácet za dražší očkovací látky, dokonalejší oční čočky a lehké sádry.

"Jestli bude náběh postupný, nepokládám za úplně nejdůležitější, protože po patnácti letech je to opravdu revoluční změna a všichni se s ní musí nějak sžít," řekl Heger při online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. 

Ministr má již třetinu klíčových reformních změn v českém zdravotnictví už za sebou.

První novinky začaly platit ode dneška, kdy se zvýšil poplatek v nemocnicích ze 60 na 100 korun.

Další vlna odstartuje od příštího roku, kdy si lidé budou muset připlácet právě za nadstandard nebo za léky do padesáti korun.

Změní se ale také systém úhrad. Nemocnice již nebudou placeny paušálně jako nyní, ale podle toho, kolik pacientů ošetří.

Nový systém má jasně ukázat, jaké nemocnice jsou pacienty navštěvovány a jaké ne. Ty, které oblíbené nebudou, přijdou o peníze, pojišťovny s nimi nepodepíšou smlouvy a budou muset skončit.

Pacientům chce ale Heger nabídnout bonusy. Na ně by měl mít nárok každý, kdo se bude starat o své zdraví a bude například poctivě chodit na preventivní prohlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy