Heger navrhuje lékařům smír a slibuje vyšší platy

Petr Holub
6. 1. 2011 19:15
Nemá podporu ve vládě a nemůže splnit, co slíbil, pochybují lékaři
Foto: Jan Langer

Praha - Návrhem reformy zdravotnictví vychází ministr Leoš Heger vstříc protestujícím lékařům z hnutí "Děkujeme, odcházíme".

Reformou chce ministr zavést přísnější kontrolu nad zaváděním nových technologií a léků. Ty podle ministra v posledních letech pohltily polovinu nárůstu zdravotnických výdajů.

Přitom není jisté, že platby za desítky miliard ročně pacientům skutečně pomáhají.

Lékaři skutečně žádají, aby stát namísto investic do drahých přístrojů a léků posílal víc peněz na jejich platy. Heger přitom slibuje i vyšší mzdy.

"Jenom nevysvětlil mechanismus, kterým chce peníze z nových technologií převést do lékařských platů," pochybuje o ministerském plánu prezident České lékařské komory Milan Kubek, který protestní hnutí podporuje.

Hegerova reforma zdravotnictví

Zákon o veřejném zdravotním pojištění - 2011
- Snížení maximálních cen léků
- Rychlejší zavádění laciných generických léků se stejným účinkem jako drahé "originály"
- Fúze zdravotních pojišťoven
- Zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun
- Za recept se bude platit 30 korun, dosud se platilo 30 korun za každou položku na receptu
- Pacienti budou moci legálně připlácet za lepší péči

Vyhláška o lékařském vzdělávání - 2011
- Rozšíření vzdělávacích oborů
- Možnost vzdělávaní mimo fakultní nemocnice
- Zastropování ceny za vzdělávání u fakultních nemocnic

Kontrola cen ve zdravotnictví - 2011
- Nákup drahých přístrojů a materiálů jen se schválením ministerstva
- Tlak na pojišťovny, ať zbytečně neuzavírají nové smlouvy
- Elektronizace zdravotnictví
- Snížit cenu léčiv o 7 procent v případech, že SÚKL nestihl jejich revizi

Připravované kroky
- Přerozdělit pojistné ve prospěch VZP, která financuje nejdražší operace
- Nový zákon o zdravotních službách, který nově popíše podmínky práce lékařů
- Nový zákon upraví podmínky pro práci zdravotní záchranné služby

Reforma jednou větou

Ministr shrnul reformu do jedné věty: "Mezi klíčové kroky patří definice nároku pacienta a vytvoření úhradových standardů, kontrola vstupu nových technologií a úprava pravomocí a povinností zdravotních pojišťoven," řekl na tiskové konferenci.

Zavést tzv. standardy se ministři marně pokoušejí už deset let. Proto Heger volí jednoduchou cestu, kdy za standardy prohlásí současný seznam výkonů, za které dnes platí pojišťovny. U některých výkonů či služeb přitom doplní cenu, kterou smějí pojišťovny nejvýš zaplatit.

Zpočátku se to bude týkat očních čoček a kloubních náhrad, kdy si budou moci pacienti na lepší kvalitu připlatit. Ministr zároveň chce prosadit, aby se za doplatek léčilo na některých nových přístrojích, jakými jsou například chirurgické roboty.

Ministr hodlá obnovit tzv. "přístrojovou komisi", která bude povolovat nákup nových přístrojů a později kontrolovat, do jaké míry jsou efektivní.

Tuto praxi hodlá zahájit monitorováním ostravského přístroje CyberKnife, který shodou okolností patří k nejvíc předraženým zdravotnickým zakázkám.

Chudé nemocnice, bohatá centra

Všechny zmíněné kroky nemohou účinkovat, dokud se nepodaří obnovit ministerskou nebo vládní kontrolu nad zdravotními pojišťovnami. Dnes mají možnost uzavírat smlouvy a platit libovolně vysoké ceny vybraným nemocnicím.

V čele s VZP přitom dávají přednost těm, která mají tzv. specializovaná centra pro kardiologii, onkologii, traumatologii atd. a která poskytují nejdražší péči na nejmodernějších přístrojích.

Právě v nich rostou výdaje každoročně o desítky procent a v ostatních nemocnicích stagnují nebo klesají včetně lékařských platů.

Dokazuje to úhradová vyhláška, kterou ministr Heger vydal 27. prosince a která bude platit celý rok.

Změnil původní plán, podle kterého musí nemocnice vykázat 98 procent výkonů, aby dostaly o pět procent nižší úhradu než v minulém roce. Nakonec nemocnicím zaručil 98 procent loňské úhrady, pokud vykážou aspoň 95 procent výkonů.

"Úspory na výkonech mohou využít ke zvýšení lékařských platů," doporučil ministr. Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic se tím ale maximálně odvrátí finanční kolaps. "Omezením výkonů se tolik neušetří, protože nemocnice mají 80 procent fixních výdajů. Personál, energie a služby stojí pořád stejně," upozornil Fiala.

Podle Kubka lékaři neustoupí v situaci, kdy se příjmy nemocnic snižují a reálné mzdy zůstanou nejvýš na loňské úrovni.

Příležitost pro vládu

Na tom, že pojišťovny uzavírají se speciálními centry smlouvy s neomezeným navýšením plateb, nemůže nic změnit ani ministerská vyhláška. Ministr pouze nařizuje pojišťovnám minimální částku, kterou musí nemocnicím zaplatit, pokud se s nimi nedohodnou na něčem jiném.

 "V prvním pololetí minulého roku se v centrech utratilo za léky o 3,8 miliardy víc než ve stejném období roku 2009," upozorňuje Fiala. Odhaduje, že se tak během dvanácti měsíců výdaje za léky v centrech zvýšily o 75-100 procent. Výdaje v ostatních nemocnicích se přitom loni nezvyšovaly vůbec.

Fiala patří k expertům, kteří se obávají, že současné snížení plateb běžným nemocnicím dává pojišťovnám do rukou 7-8 miliard, kterými mohou zvýšit příjmy v centrech také letos.

Účinný nástroj na omezení nových a předražených technologií dnes může Heger získat pouze s podporou všech koaličních stran. Jejich zástupci mají většinu ve správní radě VZP a mohou tak řediteli Pavlu Horákovi zakázat, aby zvyšoval platby centrům bez ministerského souhlasu.

Mohou také ve sněmovně schválit zákon, který by největší pojišťovnu plně podřídil ministerstvu. "Změna zákona by ale trvala nejméně dva roky," upozorňuje Fiala na to, že zásah proti pojišťovnám ministr ve své reformě formuloval jen velmi opatrně.

 

Právě se děje

Další zprávy