Havla znovu zradily plíce, musí mu pomáhat přístroje

Kateřina Eliášová, Markéta Chaloupská
14. 1. 2009 15:02
Stará se o něj čtrnáctičlenné konsilium
Pavel Pafko a Dagmar Havlová přicházejí na konsilium.
Pavel Pafko a Dagmar Havlová přicházejí na konsilium. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stav bývalého prezidenta Václava Havla, který se v úterý podrobil operaci krku, je vážný.

Václav Havel má problémy s dýcháním, pomáhat mu musí speciální maska, díky které mu přístroje prohlubují dýchání a usnadňují práci jeho plicím.

"Nyní je jeho stav stabilizovaný, takže v přímém ohrožení života není," uvedla šéfka Anesteziologicko-resuscitačního oddělení motolské nemocnice Martina Pelichovská. "Nicméně stav pana prezidenta je vážný. Jeho náchylnost k zánětům nevzdušných okrsků plic je známá. Věříme ovšem, že stávajícími léčebnými prostředky (ventilace, silná antibiotika, fyzioterapie - pozn. red.) se podaří tento stav zvládnout," dodala.

Problémy s polykáním

Havlovi se začalo v pondělí špatně dýchat, kolem čtvrté odpoledne volal do Motola na ORL, že má velké polykací problémy a obtížně dýchá. Na vyšetření již přišel s výsledky testů, které podstoupil v IKEM.

ORL v motolské nemocnici
ORL v motolské nemocnici | Foto: Ludvík Hradilek
Chronologicky:
Jak postupovali lékaři u pacienta Václava Havla

"Pan prezident absolvoval vyšetření a zobrazovací metody. Určili jsme, že pravděpodobným problémem je zánětlivé onemocnění přední části krku sestupující do hrudníku, a rozhodli se pro chirurgickou revizi," uvedl přednosta ORL Jan Betka.

Lékaři při operaci zánětlivé ložisko našli a odstranili. "Neumíme přesně říci, proč vzniklo. Nejspíše proto, že pan Havel absolvoval již mnoho lékařských zákroků na krku," řekl Betka.

Bývalého prezidenta znovu zradily plíce.
Bývalého prezidenta znovu zradily plíce. | Foto: Ludvík Hradilek

Lékaři jednoznačně vylučují, že by šlo o onkologické onemocnění.

Na intenzivní péči

Havel ležel po zákroku na jednotce intenzivní péče ORL, v úterý ráno jej převezli na ARO.

Pak se prezidentův stav zhoršil. "Příčinou zhoršení jeho dechových obtíží bylo ucpání dolního laloku pravé plíce hlenem, které ho dovedlo k významnějším problémům s dýcháním. Za přispění techniky, nasazení antibiotické terapie a razantní fyzioterapií se podařilo stav zlepšit," uvedla primářka Pelichovská.

Lékaře toto "zhoupnutí" znepokojuje, ale očekávali je. "Po předchozích zákrocích mu část plic chybí, měl mnoho bronchoskopií, mnohokrát byl intubován. Nemůžeme tudíž očekávat, že plicní funkce bude normální. Podobné komplikace měl pan prezident už několikrát, i po operaci kýly," doplnil přednosta fyzioterapie Pavel Kolář.

Plíce jsou dlouhodobě Havlovou slabinou, při špatném počasí pravidelně odjíždí z republiky na jih, kde je klima pro něj příznivější.

Trpí chronickou bronchitidou, lékaři mu museli v minulosti kvůli zhoubnému nádoru odebrat značnou část pravé plíce. Konkrétně střední lalok, takže dýchá jen horním a dolním.

Nyní se lékaři snaží stav Václava Havla řešit neinvazivně - prezident není zaintubován. Je při vědomí, netrpí bolestmi; má  nasazenou masku, která upravuje příjem vzduchu. Pravidelně o něj pečuje jeho choť Dagmar. Václav Havel si čte noviny, vyžádal si televizi, může chodit, sám jí.

Prognóza? Neřekneme

Lékaři zatím nechtějí říci, jak dlouho léčení Havla potrvá.

"Nerada bych se vyjadřovala k prognóze, protože stav se může rychle změnit," uvedla Pelichovská.

Ve zkratce:

  • Na zdravotní stav někdejšího prezidenta se podle ředitele nemocnice dotazovaly už stovky lidí, volala i řada politiků. Mezi jinými například současný prezident Václav Klaus či choť bývalého prezidenta Polska Jolanda Kwasniewská. "Chtěl bych jim tímto poděkovat," řekl ředitel FN Motol Miroslav Ludvík.

Nejvíce se lékaři obávají progrese plicního zánětu. Hrozí, že se ložisko z pravé plíce rožšíří i na plíci levou. "To by mělo velmi neblahý důsledek a další dýchání by se mohlo stát velmi problematickým," vysvětlila Pelichovská.

14 členů konsilia

Motolská nemocnice kvůli stavu exprezidenta svolala lékařské konsilium, ve kterém zasedla řada kapacit, které se kdy o Havla staraly. Lékaři budou pravidelně informovat veřejnost, jak na tom Václav Havel je.

"Konsilium jej bude nadále ošetřovat, bude se scházet jednou denně a schvalovat jeho léčbu," řekl ředitel motolské nemocnice Miroslav Ludvík.

Konsilium vede Martin Holcát, léčebně preventivní náměstek Motola. "U komplikovaných pacientů - a pan Havel je komplikovaný pacient - jsou svolávána konsilia běžně. Pan Havel je nadto také velmi významný pacient, proto sedí v tomto konsiliu kapacity z Motola i dalších pracovišť," řekl Holcát.

Nechybí v něm dlouholetý ošetřující lékař Václava Havla Boris Šťastný, kardiochirurg Pavel Pafko či Pavel Kolář, fyzioterapeut starající se prakticky o všechny tuzemské sportovní špičky. (Plný seznam členů konsilia najdete zde)

Jednasedmdesátiletý Havel se naposledy do péče lékařů musel svěřit loni v únoru. Tehdy skončil kvůli akutnímu zánětu průdušek a srdeční arytmii v pražském IKEMu.

Nemohl se tak zúčastnit premiéry dokumentárního filmu o jeho vládnutí Občan Havel, který natočil Pavel Koutecký a dokončil Miroslav Janek.

Zdravotní problémy ale exprezidenta trápí už od devadesátých let.

 

Právě se děje

Další zprávy