Hasenkopf předal Hradu důkazy o autorství amnestie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 5. 2013 15:38
Exporadce prezidenta uvedl, že pokud Hrad nezveřejní autora amnestie, udělá to sám
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý hradní právní poradce Pavel Hasenkopf předal kanceláři prezidenta Miloše Zemana důkazy o autorství lednové amnestie. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT).

Rozhodnutí o zveřejnění jména autora nechá na Zemanovi. Pokud ale Hrad autora neoznámí a neomluví se za to, že Zemanův kancléř Vratislav Mynář označil za jednoho z autorů amnestie právě Hasenkopfa, exporadce jméno zveřejní sám.

Prezident už dokumenty obdržel, nyní je studuje, řekla mluvčí Hradu Hana Burianová. Již dříve Hasenkopf uvedl, že amnestii prý vytvořilo ministerstvo spravedlnosti, což ovšem úřad popírá.

Hasenkopf oznámil, že v pátek předal na podatelnu prezidentské kanceláře podklady, které údajně dokládají totožnost skutečného autora kontroverzní amnestie vyhlášené v lednu tehdejším prezidentem Václavem Klausem. "Nejpozději v pondělí bude Miloš Zeman vědět, kdo je autorem (amnestie)," uvedl bývalý hradní poradce v ČT.

Dokumenty se již dostaly přímo k Zemanovi. "Pan prezident podklady obdržel v pátek v podvečer a vzal si je na víkend k prostudování," řekla mluvčí Hradu Burianová. "Záleží na panu prezidentovi, zda se k dokumentům sám vyjádří v příštích dnech, nebo je předá panu kancléři. Zásadní úkol je ten, aby byli odhaleni autoři amnestie," dodala. Další informace Hrad zveřejní podle Burianové začátkem příštího týdne.

Mezi zmíněnými podklady je podle Hasenkopfa například úplný přepis e-mailové komunikace týkající se amnestie či různé návrhy podoby amnestie.

"Předal jsem mu (Zemanovi) svůj návrh amnestie a další návrh, o kterém jsem přesvědčen, že vznikl na ministerstvu spravedlnosti. Předal jsem mu i konečnou verzi amnestie, jak to někdo na Hradě podle mě upravil na základě té ministerské," řekl. Dokumenty obsahují čísla počítačů, na kterých návrhy vznikly a které tedy mohou vést k autorovi amnestie.

Ministerstvo spravedlnosti zpochybnilo pravost Hasenkopfových dokumentů. "Pavel Hasenkopf opět nijak nedoložil, že dokumenty opravdu pochází z ministerstva spravedlnosti. Zatím je zcela zjevné, že tyto dokumenty má k dispozici z interní komunikace na Pražském hradě," sdělila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová. Podle ní ale ministerstvo vítá předání materiálů prezidentovi. "Celá záležitost se tím dostane z mediálních spekulací do reálného světa," uvedla.

Prohlédněte si verze amnestie:

"Je jen na prezidentovi, aby posoudil, zda je na místě, aby sdělil jméno toho člověka veřejnosti, nebo aby uvedl důvod, proč si to jméno nechá pro sebe," oznámil Hasenkopf. Když ale Hrad jméno nezveřejní, Hasenkopf to udělá sám. "Předpokládám, že se mně současně pan kancléř Mynář veřejně omluví, že mě označil za autora amnestie. Pokud se tak nestane, tak se budu bránit dál," řekl v ČT.

Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů. Navíc amnestie zastavuje trestní stíhání trvající déle než osm let bez pravomocného ukončení. Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

Další zprávy