Hampl: Vysoké školství se zlepšuje, politikům navzdory

Domácí Domácí
28. 2. 2012 12:58
Rektor Univerzity Karlovy odpovídal online na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Václav Hampl.
Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na vysokoškolské reformy z pera ministra Josefa Dobeše se snáší jedna kritika za druhou a studenti zahájili sérii protestních akcí s názvem Týden neklidu.

Kritikou nešetří například ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který na dotaz týkající se reformy vysokého školství odpověděl: "Návrh přináší velká rizika omezení samosprávy veřejných vysokých škol, velmi nedostatečně a zmatečně řeší klíčovou problematiku akreditací a hodnocení kvality."

Zásahy do fungování vysokých škol navíc půjdou ruku v ruce s klesající finanční podporou.

Podle Hampla povede plánovaný propad příjmů k devastaci všeho, čeho Univerzita Karlova v posledních dvaceti letech dosáhla.

"Ambice na posun z nynějšího solidního umístění ve světových žebříčcích - v nejlepších 1,5 % vysokých škol - mezi nejlepší dvoustovku by rozhodně vzala zcela za své," dodává Hampl.

Z chystaných změn zatím vzala za své myšlenka na zavedení školného. Šéf resortu školství totiž v pondělí předvedl další ze svých pověstných veletočů - oznámil, že už nechce dříve tak razantně prosazované školné, místo toho mají studenti více platit za překročení standardní délky studia.

Ovšem ani další změny, které ministr za Věci veřejné plánuje, nejsou akademickou a studentskou obcí přijímány zrovna s nadšením.

V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Hampl mimo jiné zopakoval svůj názor i na navrhovaný systém finanční pomoci studentům.

"Tento návrh je celý špatně, nic pozitivního by neznamenal ani pro studenty, ani pro vysoké školy," říká Hampl.

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst pod tímto článkem.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy