Hampl: Vysoké školství se zlepšuje, politikům navzdory

Domácí Domácí
28. 2. 2012 12:58
Rektor Univerzity Karlovy odpovídal online na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Václav Hampl.
Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na vysokoškolské reformy z pera ministra Josefa Dobeše se snáší jedna kritika za druhou a studenti zahájili sérii protestních akcí s názvem Týden neklidu.

Kritikou nešetří například ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který na dotaz týkající se reformy vysokého školství odpověděl: "Návrh přináší velká rizika omezení samosprávy veřejných vysokých škol, velmi nedostatečně a zmatečně řeší klíčovou problematiku akreditací a hodnocení kvality."

Zásahy do fungování vysokých škol navíc půjdou ruku v ruce s klesající finanční podporou.

Podle Hampla povede plánovaný propad příjmů k devastaci všeho, čeho Univerzita Karlova v posledních dvaceti letech dosáhla.

"Ambice na posun z nynějšího solidního umístění ve světových žebříčcích - v nejlepších 1,5 % vysokých škol - mezi nejlepší dvoustovku by rozhodně vzala zcela za své," dodává Hampl.

Z chystaných změn zatím vzala za své myšlenka na zavedení školného. Šéf resortu školství totiž v pondělí předvedl další ze svých pověstných veletočů - oznámil, že už nechce dříve tak razantně prosazované školné, místo toho mají studenti více platit za překročení standardní délky studia.

Ovšem ani další změny, které ministr za Věci veřejné plánuje, nejsou akademickou a studentskou obcí přijímány zrovna s nadšením.

V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Hampl mimo jiné zopakoval svůj názor i na navrhovaný systém finanční pomoci studentům.

"Tento návrh je celý špatně, nic pozitivního by neznamenal ani pro studenty, ani pro vysoké školy," říká Hampl.

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst pod tímto článkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy