reklama
 
 

Hampl: Vysoké školství se zlepšuje, politikům navzdory

28. 2. 2012 12:58
Rektor Univerzity Karlovy odpovídal online na otázky čtenářů Aktuálně.cz

Praha - Na vysokoškolské reformy z pera ministra Josefa Dobeše se snáší jedna kritika za druhou a studenti zahájili sérii protestních akcí s názvem Týden neklidu.

Kritikou nešetří například ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který na dotaz týkající se reformy vysokého školství odpověděl: "Návrh přináší velká rizika omezení samosprávy veřejných vysokých škol, velmi nedostatečně a zmatečně řeší klíčovou problematiku akreditací a hodnocení kvality."

Zásahy do fungování vysokých škol navíc půjdou ruku v ruce s klesající finanční podporou.

Podle Hampla povede plánovaný propad příjmů k devastaci všeho, čeho Univerzita Karlova v posledních dvaceti letech dosáhla.

"Ambice na posun z nynějšího solidního umístění ve světových žebříčcích - v nejlepších 1,5 % vysokých škol - mezi nejlepší dvoustovku by rozhodně vzala zcela za své," dodává Hampl.

Z chystaných změn zatím vzala za své myšlenka na zavedení školného. Šéf resortu školství totiž v pondělí předvedl další ze svých pověstných veletočů - oznámil, že už nechce dříve tak razantně prosazované školné, místo toho mají studenti více platit za překročení standardní délky studia.

Ovšem ani další změny, které ministr za Věci veřejné plánuje, nejsou akademickou a studentskou obcí přijímány zrovna s nadšením.

V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Hampl mimo jiné zopakoval svůj názor i na navrhovaný systém finanční pomoci studentům.

"Tento návrh je celý špatně, nic pozitivního by neznamenal ani pro studenty, ani pro vysoké školy," říká Hampl.

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst pod tímto článkem.

autor: Domácí | 28. 2. 2012 12:58

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama