Hampl: Vysoké školství se zlepšuje, politikům navzdory

Domácí Domácí
28. 2. 2012 12:58
Rektor Univerzity Karlovy odpovídal online na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Václav Hampl.
Václav Hampl. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na vysokoškolské reformy z pera ministra Josefa Dobeše se snáší jedna kritika za druhou a studenti zahájili sérii protestních akcí s názvem Týden neklidu.

Kritikou nešetří například ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který na dotaz týkající se reformy vysokého školství odpověděl: "Návrh přináší velká rizika omezení samosprávy veřejných vysokých škol, velmi nedostatečně a zmatečně řeší klíčovou problematiku akreditací a hodnocení kvality."

Zásahy do fungování vysokých škol navíc půjdou ruku v ruce s klesající finanční podporou.

Podle Hampla povede plánovaný propad příjmů k devastaci všeho, čeho Univerzita Karlova v posledních dvaceti letech dosáhla.

"Ambice na posun z nynějšího solidního umístění ve světových žebříčcích - v nejlepších 1,5 % vysokých škol - mezi nejlepší dvoustovku by rozhodně vzala zcela za své," dodává Hampl.

Z chystaných změn zatím vzala za své myšlenka na zavedení školného. Šéf resortu školství totiž v pondělí předvedl další ze svých pověstných veletočů - oznámil, že už nechce dříve tak razantně prosazované školné, místo toho mají studenti více platit za překročení standardní délky studia.

Ovšem ani další změny, které ministr za Věci veřejné plánuje, nejsou akademickou a studentskou obcí přijímány zrovna s nadšením.

V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Hampl mimo jiné zopakoval svůj názor i na navrhovaný systém finanční pomoci studentům.

"Tento návrh je celý špatně, nic pozitivního by neznamenal ani pro studenty, ani pro vysoké školy," říká Hampl.

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst pod tímto článkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy