H1N1 má v Česku oběť č. 2.: V Ostravě zemřel muž

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
14. 11. 2009 15:56
Stav muže podle lékařů zkomplikoval zápal plic
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

* Prasečí chřipka je v ČR od letošního května * Odborníci předpovídají, že hlavní náraz chřipky přijde do Česka v prosinci * Česko má dvě oběti: jednu na Karlovarsku, druhou v Ostravě * Zatím nejvíce lidí - sto osmdesát - zemřelo kvůli viru v Británii

Ostrava - Česko má druhou oběť prasečí chřipky. V ostravské fakultní nemocnici dnes zemřel muž středního věku.  

Jeho stav podle lékařů zkomplikoval zápal plic.

"Muž byl do ostravské nemocnice převezen ve vážném stavu z jiného zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji. Byl pozitivně diagnostikován na vir prasečí chřipky. Později se u pacienta objevily komplikace," řekl Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Jde o druhou oběť tohoto onemocnění v Česku. Koncem října zemřela v karlovarské nemocnici jednatřicetiletá žena.

Další muž nakažený prasečí chřipkou zemřel ve čtvrtek ve vinohradské nemocnici v Praze. Pacient ale trpěl leukémií, která byla prvotní příčinou jeho smrti.

Ostrava je na tom nejhůř

Ostrava je podle nejnovějšího průzkumu regionem, kde je nejvíce nachlazených a lidí s chřipkou (2094). Naopak nejméně lidí s chřipkou k dnešku hlásí Praha - 1066.

Podle vyjádření hygieniků čísla zatím ještě na epidemii neukazují, ale Česko od ní není daleko. Odborníci předpovídají, že hlavní náraz chřipky přijde do Česka v prosinci.

Imunolog Roman Prymula k tomu řekl, že se virem během několika dnů mohou nakazit tisíce lidí.

"Předpokládám, že bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl," řekl nedávno šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Zatímco dnes je virus poměrně stabilní, nemutuje, ani nepůsobí závažné onemocnění, po novém roce se všechno může změnit.

"Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější. Je proto třeba proočkovat populaci do příchodu této vlny," domnívá se Prymula.

180 mrtvých v Británii

Zatím nejvíce lidí - sto osmdesát - zemřelo kvůli smrtícímu viru v Británii. Ve Španělsku na ni zemřelo 88 osob, ve Francii šest desítek.

První oběť dnes má po včerejšku také Polsko. Laboratoře potvrdily vir H1N1 v těle sedmatřicetiletého muže, který zemřel v pátek odpoledne v nemocnici v Gdaňsku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy