Poláci hlásí první úmrtí na prasečí chřipku

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2009 15:15
Laboratoře potvrdily vir H1N1 v těle sedmatřicetiletého muže

Varšava - V Polsku zemřel první člověk na prasečí chřipku.

Laboratoře potvrdily vir H1N1 v těle sedmatřicetiletého muže, který zemřel v pátek odpoledne v nemocnici v Gdaňsku.

Muž byl podle lékařů těžce nemocný, měl těžký zápal plic a jeho stav se postupně zhoršoval. Nakonec dýchacím potížím podlehl.

U našich severovýchodních sousedů byla prasečí chřipka zatím zjištěna u 237 osob. Polsko nicméně zatím odmítá nakoupit vakcíny. Argumentuje tím, že je dosud nevyzkoušely lékařské autority.

Nejvíce obětí má Británie

Zatím nejvíce lidí - sto osmdesát - zemřelo kvůli smrtícímu viru v Británii. Ve Španělsku na ni zemřelo 88 osob, ve Francii šest desítek.

Česko má zatím jednu oběť. Ve karlovarské nemocnici zemřel muž.

Přijde další vlna?

Podle imunologa Romana Prymuly se virem během několika dnů mohou nakazit tisíce lidí.

"Předpokládám, že bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl," řekl nedávno šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Zatímco dnes je virus poměrně stabilní, nemutuje, ani nepůsobí závažné onemocnění, po novém roce se všechno může změnit.

"Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější. Je proto třeba proočkovat populaci do příchodu této vlny," domnívá se Prymula.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy