Praha - Po osmi dnech spekulací zaznamenává příběh akcií elektrárenské společnosti Moravia Energo, k nimž se dnes hlásí bývalý předseda vlády Stanislav Gross, další zvrat: je odtajněn už druhý věřitel, který v celé transakci finančně kryje expremiérovi záda.
Deník Aktuálně.cz nejprve minulé pondělí zveřejnil, že Grossovi na nákup akcií původně půjčila zhruba 13 miliónů (plus cca 4 milióny jako úrok) slovenská společnost Key Investments. Ve stejné době ale firma požádala Grosse o dozajištění úvěru a expremiér obratem požadované peníze složil. Kdo byl jeho dalším věřitelem, už ale neprozradil.
Odkud přišlo 13,343 miliónů?
Podle nejnovějších zjištění Aktuálně.cz jím je podnikatel Richard Kučík. Právě z jeho běžného účtu, který má otevřený v pražské pobočce Commerzbank, přišlo na konto společnosti Key Investment minulý týden 13 miliónů 343 tisíc.
A kdo je Richard Kučík? Podnikatel stejného jména před sedmi lety figuroval ve společnosti Czechpol, která spolu s miliardářem Tomášem Chrenkem firmu Moravia Energo, k jejímuž třetinovému podílu se dnes expremiér hlásí, zakládala.
Stanislav Gross odmítá o detailních okolnostech transakce i nadále cokoli říkat. Odkázal na svou původní sms, kterou poslal Aktuálně.cz ve chvíli, kdy redakce odtajnila prvního věřitele.
"Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem přijal závazek mlčenlivosti. Jen mohu říci, že to není mé přání neprozradit financující instituci. Ušetřilo by mi to nesmyslné spekulace, že není možné, aby to nějaká instituce profinancovala a že to tudíž musí být nějaká levárna. Ušetřil bych si tu nenávistnou hysterii," stálo tehdy v sms.
Sešli se v Hiltonu
Richarda Kučíka se Aktuálně.cz nepodařilo zastihnout, na zanechané vzkazy nereagoval. Podobnou zkušenost s Kučíkem udělal i týdeník Euro, který se jej chtěl zeptat, o čem spolu s Grossem před pár týdny vyjednávali v pražském hotelu Hilton.
I když je tedy k dispozici další střípek, mozaika příběhu ani zdaleka není poskládaná. Dodnes například zůstává nevyjasněná základní otázka: je bývalý premiér skutečně majitelem třetinového podílu v Moravia Energo, nebo jen coby právník zastupuje zájmy jiného investora?
Lidé z Grossova okolí od počátku tvrdí, že akcie skutečně drží on. Jejich verze zní: jde v podstatě o spekulativní nákup, Gross věří, že na pozdějším prodeji akcií Chrenkovi vydělá. Gross podle nich nákup částečně financoval z peněz od Key Investment, zhruba čtyři milióny doplatil ze svého s vysvětlením, že jde o peníze vydělané spekulacemi s pozemky. Úroky Key Investments pak stačil zaplatit z dividend z Moravia Energo, které mu firma vyplatila ještě před tím, než majoritní vlastník Chrenek výplaty dividend pozastavil.
Expremiérovi oponenti naopak předkládají verzi, podle níž je s případem spojena korupce: buď dostal Gross akcie firmy jako úplatek za "služby" odvedené v roli vrcholového politika, nebo má celá transakce s prodejem akcií legalizovat úplatky nabyté v jiné kauze.
Ani jedna z verzí nebyla dosud věrohodně podpořena nezpochybnitelnými důkazy.
Sám Stanislav Gross na sobě podezření nechává vědomě, s odkazem na obchodní tajemství. Trvá ale na tom, že nejde o žádnou korupci a operaci s akciemi označuje za zcela legální a standardní