Jak Gross přišel k akciím za miliony. Tři verze příběhu

Sabina Slonková, Adam Junek
26. 9. 2007 15:20
Expremiér investoval desítky miliónů, detaily tají
Býval vysoce postaveným politikem - dnes je z něj koncipient a čerstvý akcionář
Býval vysoce postaveným politikem - dnes je z něj koncipient a čerstvý akcionář | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalý premiér Stanislav Gross na sobě vědomě nechává podezření, že investoval černé peníze do akcií elektrárenského společnosti Moravia Energo. Podezření sice striktně odmítá a tvrdí, že obchod byl čistý, transakci ale nyní osvětlit nehodlá.

"Opravdu si nedovolím ohrozit z našeho pohledu důležitý obchod tím, že poruším závazky mlčenlivosti, které jsem převzal, jen proto, že si někteří novináři nepřipustí myšlenku, že bych mohl realizovat velký a čistý obchod," sdělil Gross Aktuálně.cz.

Tři verze příběhu 

Z informací, které k transakci nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývají v zásadě tři následující verze celého příběhu s akciemi:

  • - jde o běžný spekulativní prodej
  • - transakce je spojena s úplatky
  • - Gross získal akcie díky půjčce

Která z nich platí, to bude nyní zjišťovat policie. Gross už totiž čelí kvůli operaci trestnímu oznámení a slibuje, že úřadům vše řádně doloží.

A jak tedy jednotlivé varianty vypadají podrobně?

Verze 1 - spekulativní obchod

(Byl to spekulativní obchod, v němž Gross figuruje coby advokát pouze jako prostředník, který drží akcie pro skutečného vlastníka)

Toto je verze, s níž operují lidé, kteří o transakci s bývalým premiérem hovořili. Tedy vesměs jeho sympatizanti.

Akcie původně vlastnil Grossův přítel, někdejší náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. S majoritním vlastníkem firmy, miliardářem Tomášem Chrenkem se dostal na kordy a chtěl svůj podíl prodat. Chrenek mu ale nabídl málo a tak se Sýkora dohodl se svým přítelem Grossem, že místo něj vstoupí do firmy a pokusí se z Chrenka získat víc. A pak se vyrovnají.

Formálně tak Gross akcie koupil, nákup mu kryla přátelská investiční skupina, která mu půjčila. Podle zjištění Aktuálně.cz nešlo o stovky miliónů, ale o desítky. Grossovi přátelé mluví o částce mezi 30 až 50 milióny.

Foto: Aktuálně.cz

Tato verze by dávala logiku i v tom, že Sýkora s Grossem nyní nemohou zveřejnit pravdu. Z Chrenka by pak těžko dostali víc.

Detaily operace přitom znají jen oni dva. Oni spolu uzavírali dohodu, oni drží v rukou příslušné smlouvy. Ukázat je ale nechtějí.

A jaký je jejich komentář k této verzi? "Obecně mohu uvést jen to, že by nebylo nic zvláštního na tom, kdyby si nějaký investor vybral bývalého člena vlády jako prostředníka pro svou investici. Podobně přeci působí řada jiných bývalých politiků, tak mně nepřipadá ta současná reakce adekvátní," prohlásil Gross.

Sýkora zase říká: "Zpětně nic odkupovat nebudu, věnuji se svému podnikání."

Verze 2 - úplatek z minulosti

(Bývalý premiér investoval do nákupu akcií peníze, které v minulosti získal jako úplatek)

Tuto verzi podporují dřívější pochybnosti okolo jeho majetku. Jasný důkaz, že v tomto případě šlo o peníze z úplatků, ale nikdo neobjevil. A dokonce se ani neobjevil náznak, o jaké peníze by mohlo jít.

O korupci více:

Grossovi oponenti nicméně tvrdí, že expremiér vlastnil akcie firmy Moravia Energo už od začátku a spravoval mu je přítel Robert Sýkora. Ten by tak byl akcionářem jen naoko, protože Gross tehdy oficiálně nedisponoval žádným větším majetkem.

Foto: Aktuálně.cz
 

Nynější odkup akcií Grossovi oponenti označují za pokus celou několik let starou operaci legalizovat.

Pro tuto verzi mluví lehkomyslnost, s jakou bývalý premiér na veřejnosti řeší pochyby o svém majetku. Jeho angažmá v případu totiž vyšlo najevo na nedávné valné hromadě firmy Moravia Energo, kam dorazil právník s plnou mocí "od nového akcionáře" Stanislava Grosse. A všichni účastníci hromady to věděli.

Důkazy, že Gross vlastnil akcie firmy od počátku, ale nikdo z expremiérových kritiků nezveřejnil.

Verze 3 - dobrý nákup na půjčku

(Gross koupil akcie částečně za své, zbytek mu půjčila spřátelená investiční skupina)

Ačkoli tato verze zní vzhledem k mediálnímu obrazu expremiéra nepravděpodobně, vyloučená není. Šlo by tak o zcela běžný spekulativní prodej, na kterém Gross může vydělat.

Foto: Ondřej Besperát

Stanislav Gross se už totiž neživí jen jako advokátní koncipient, podle zjištění Aktuálně.cz má uzavřenou paušální poradenskou smlouvu s velkou zahraniční společností. Na rozdíl od doby, kdy byl premiér, nebude pro něj nyní problém doložit původ miliónových částek. Vlastní investice by pak doplnil půjčkou, vzhledem k tomu, že nejde o stovky miliónů, nebyl by to problém

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy