Praha - Případ možného uplácení při pronájmu stíhaček JAS 39 Gripen se vrátí policejním vyšetřovatelům.
Česká police přitom případ loni v listopadu odložila. Protikorupční služba konstatovala, že za pochybný pronájem letounů pro českou armádu nebude nikoho stíhat.
Záhy poté Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká oznámila, že její lidé kauzu znovu prověří. A při kontrole pak zastupitelství zjistilo, že odložení vyšetřování bylo nezákonné.
"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," vysvětlila mluvčí zastupitelství Renata Malinová.
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká proto nařídila, aby policie vyšetřování doplnila.
"Je to dobrá zpráva, doufám, že to není jen formální rozhodnutí a že tentokrát na základě informací, které jsou k dispozici ze zahraničí, česká policie a justice ukáže prstem na toho, kdo stál na pozadí celé kauzy," komentoval rozhodnutí místopředseda ODS Ivan Langer.
Uplácelo se. Ale neví se kdo a koho
Zatímco lidé z Nejvyššího státního zastupitelství kauzu prověřovali, byl počátkem tohoto roku v Británii zatčen rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, jeden z hlavních lobbyistů, kteří v nákupu stíhaček Gripen figurují.
Britský protikorupční úřad SFO oznámil, že Mensdorff-Pouilly je obžalován ze spiknutí za účelem korupce. Soud však umožnil jeho propuštění na kauci a posléze bylo obvinění proti němu staženo. Zbrojovka BAE, která měla úplatky politikům posílat se totiž s vyšetřovateli dohodla na finančním mimosoudním vyrovnání a kauza tak byla zastavena.
Kauza Gripen se naposledy promítla v české politice na začátku února. ODS si tehdy toto téma zvolila jako způsob, jak obstruovat jednání v poslanecké sněmovně.
V České republice se o nákupu 24 stíhaček jednalo v roce 2002. Nakonec si armáda čtrnáct letounů pronajala. Podezření z korupce však zůstalo. Česká policie své vlastní vyšetřování ukončila s tím, že se uplácelo, ale neví se kdo a koho, a tudíž se kauza zametla pod koberec.
Podobně beznadějně skončilo také vyšetřování ve Švédsku. Světlým okamžikem v celém případu bylo loňské zatčení obchodníka Mensdorffa-Pouillyho v Rakousku. Po několika týdnech byl však propuštěn. Jeho obhájce jakékoli podezření z korupce odmítl.