Grafika: Obvinili je neprávem, teď chtějí miliony odškodného

Marek Pokorný Štěpán Plaček Marek Pokorný, Štěpán Plaček
Aktualizováno 21. 5. 2015 17:56
Projděte si případy lidí, kteří neprávem skončili ve vězení a kteří se nyní se státem soudí. Loni muselo ministerstvo spravedlnosti vyplatit na odškodném 70 milionů korun.

Praha – Kolik stojí zkažený život a kariéra kvůli omylu justice? Právě tuto otázku opět vyvolal případ Lukáše Nečesaného, který byl chybně odsouzen ke 13 letům vězení. Nejvyšší soud nyní vrátil případ k novému projednání. O selhání soudů má ale v tomto případě jasno.

"Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," uvedl předseda senátu Jan Bláha.

Pokud se tedy v případu neobjeví nový důkaz, který prokáže Nečesaného vinu, je jasné, že se nyní třiadvacetiletý mladík stal obětí justičního omylu. Rodina společně s obhájci už proto chystá plán.

"Došlo tady k evidentnímu porušení práva mého klienta a k pochybení ze strany orgánů činných v trestním řízení. Žádat budeme o náhradu škody řádově v milionech korun," řekl po zrušení rozsudku Nejvyšším soudem mladíkův obhájce Petr Dítě.

Lukáš Nečesaný ale není zdaleka jediný, koho česká justice v posledních letech poškodila. Na odškodnění lidé po státu ročně vysoudí desítky milionů korun.

Zatímco například v roce 2012 přiznala justice na odškodném 55 milionů korun a o rok později ve více než tisícovce případů bezmála 76 milionů korun, v roce 2014 částka klesla na 70 milionů.

Odškodnění muselo ministerstvo v roce 2014 vyplatit v 826 případech. Více než třetina – téměř 28 milionů korun – šla na proplacení nákladů za advokáty, zhruba stejný objem peněz pak na úhradu způsobené škody a ušlého zisku.

Podívejte se do grafiky na vybrané velké případy.

Fehim Hanuša

Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 1995 do jeho domu vtrhla zásahová jednotka kvůli obvinění ze znásilnění. Udání ale bylo falešné, policie si při zásahu navíc spletla dům. Když se Hanuša začal bránit, policie jej doslova rozstřílela – v jeho těle zůstalo 14 střel, on jako zázrakem přežil. Začal se soudit o odškodné, ale v roce 1998 se do konfliktu s policií dostal znovu, když jej pronásledovala za rychlou jízdu a při přestřelce zahynul policista. Hanuša skončil na 24 let ve vězení, spor o jeho odškodné zatím soudy neukončily. Stát mu vyplatil 105 tisíc korun za neoprávněnou délku řízení, žaloby o ochranu osobnosti soudy ještě neuzavřely. Obvodní soud mu sice už několikrát přiznal odškodné v řádu statisíců, Vrchní soud v Praze ale pokaždé tento verdikt otočil a odškodné zamítl. Nyní se proto bude už poněkolikáté případem zabývat Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

Další zprávy