Grafika: Největší nákupy od dob gripenů. Podívejte se, jakou techniku armáda získá

Jan Gazdík Jiří Kropáček Štěpán Plaček Dušan Rovenský (Armádní technický magazín), Jan Gazdík, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 27. 3. 2019 11:42
Ministerstvo obrany se po dlouhé době pouští do velkých nákupů nové armádní techniky a výzbroje za desítky miliard korun. Na prvním místě stojí plánovaný nákup pásových bojových vozidel pěchoty nové generace. Dnes ministerstvo seznamuje potenciální dodavatele s podmínkami tendru za více než 50 miliard korun. Smlouvu chce podepsat do září. Pořizovat se ale mají i tanky, vrtulníky, radiolokátory či automobily pro chemické specialisty. Redakce Aktuálně.cz připravila ve spolupráci s Armádním technickým magazínem přehled největších plánovaných zbrojních projektů.

načítám grafiku

Poučilo se už ministerstvo obrany z korupce?

Ministerstvo obrany rozjíždí několik významných zbrojních projektů. K těmto aktivitám dochází po letech až žalostné nákupní stagnace a vážného technického zaostávání armády.

Dosud se téměř žádný projekt neobešel bez skandálů či podezření z korupčního jednání: ať už šlo o pronájem stíhaček JAS 39 Gripen, nákup obrněnců Pandur, dopravních letounů CASA či nepoužitelných padáků pro výsadkové jednotky. Nemluvě o drobnějších modernizačních projektech. Vyplýtvaly se tak stamiliony, ne-li miliardy korun. Dost možná si tedy velení armády uvědomuje, že v plánovaných miliardových zbrojních projektech nejde jen o větší akceschopnost českého vojska a jeho kompatibilitu s armádami NATO, ale i ochotu státu (potažmo daňových poplatníků) tohle všechno v průhledných a korupcí „necinknutých“ zbrojních zakázkách platit.

Snad tedy minuly – ne tak dávné – časy, kdy si organizovaná skupina podnikatelů vytipovala ve spolupráci s vlivnými úředníky ministerstva obrany tento resort jako nejsnadnější zdroj zmanipulovaných zisků. Nenakupovalo a nestavělo se pak proto, že to potřebovala česká armáda, ale že se to skvěle hodilo nejrůznějším byznysmenům a korupčníkům – což se posléze promítlo i do nekompromisních škrtů obranného rozpočtu.

Rozpočet pro obranu

Cílem je do konce roku 2021 navýšit výdaje z dnešních 1,1 % HDP na 1,4 % HDP. Hlavním úkolem zůstává dosáhnout 2% podílu obranných výdajů na HDP do roku 2024.

2019202020212024
Rozpočet66,735 mld. Kč76,281 mld. Kč85,316 mld. KčBude záležet na vývoji HDP, avšak podle současných propočtů by se mělo jednat o více než 120 mld. Kč.
meziroční nárůst7,842 mld. Kč9,546 mld. Kč9,035 mld. Kč
podíl na HDP1,19 %1,31 %1,4 %
     
Z toho (v mld. Kč):    
mandatorní výdaje (platy)26,64627,40628,199 
soc. dávky a důchody7,3157,3457,362 
běžné výdaje (zásoby, opravy, údržba techniky či infrastruktury)18,97821,39622,865 
investice a přezbrojení13,79620,13426,89 

Na investice a vyzbrojovací projekty je v letech 2019-21 určeno celkem
60,8 miliardy Kč

Počty vojáků

K dnešku má resort obrany 25 104 tisíc vojáků z povolání, z toho 13 % žen. Aktivní zálohy 2854 osob, z toho je 8 % žen. Spolu s civilními zaměstnanci má resort obrany přes 33 tisíc osob. Naplněnost vojenských útvarů je 86 %.

Armáda ČR plánuje mít v roce 2025 do 30 tisíc vojáků z povolání a 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy. Náborový cíl pro rok 2019 je 2200 vojáků.

Fotografie: MO ČR, Leonardo, Elta, Shutterstock, Saab, Aero Vodochody Aerospace, NATO, Profimedia

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy