Grafika: Osudové omyly. Poznejte nejjedovatější houby Česka

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
19. 9. 2014 13:25
Ročně kvůli otravě po konzumaci hub skončí v nemocnici stovky lidí. Úmrtí bývají ojedinělá. Seznamte se s nejjedovatějšími houbami, které rostou v tuzemských lesích.

O jedovatých houbách existuje řada mýtů - například že nebývají okousané od plžů a nejsou červivé. Přitom plžům ani červům nemusí přítomné toxiny - na rozdíl od člověka - vadit. Stejně tak je mýtus, že jedovatá houba je pestře zbarvená, což platí jen třeba o poměrně nevinné muchomůrce červené, ale určitě ne o muchomůrce jízlivé.

Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Lékaři přitom upozorňují, že je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči.

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami lékaři radí požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

Připravili jsme základní přehled nejjedovatějších hub, které lze v tuzemsku najít, a v tom špatném případě si je i splést s jiným, jedlým druhem.
Ucelené informace i důležité kontakty najdete na stránkách České mykologické společnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Nejjedovatější houby v Česku

Každoroční případy otrav houbami by měly všechny houbaře varovat před sběrem podezřelých hub, u nichž nemá člověk jistotu, že je dokáže spolehlivě určit. Cena za omyl může totiž být v případě konzumace jedovatých hub velmi vysoká.

Seznamte se s vybranými nejjedovatějšími houbami, které lze najít v tuzemských lesích. 

 

Právě se děje

Další zprávy