Mimořádná zpráva

Grafika: Osudové omyly. Poznejte nejjedovatější houby Česka

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
19. 9. 2014 13:25
Ročně kvůli otravě po konzumaci hub skončí v nemocnici stovky lidí. Úmrtí bývají ojedinělá. Seznamte se s nejjedovatějšími houbami, které rostou v tuzemských lesích.

O jedovatých houbách existuje řada mýtů - například že nebývají okousané od plžů a nejsou červivé. Přitom plžům ani červům nemusí přítomné toxiny - na rozdíl od člověka - vadit. Stejně tak je mýtus, že jedovatá houba je pestře zbarvená, což platí jen třeba o poměrně nevinné muchomůrce červené, ale určitě ne o muchomůrce jízlivé.

Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Lékaři přitom upozorňují, že je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči.

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami lékaři radí požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

Připravili jsme základní přehled nejjedovatějších hub, které lze v tuzemsku najít, a v tom špatném případě si je i splést s jiným, jedlým druhem.
Ucelené informace i důležité kontakty najdete na stránkách České mykologické společnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Nejjedovatější houby v Česku

Každoroční případy otrav houbami by měly všechny houbaře varovat před sběrem podezřelých hub, u nichž nemá člověk jistotu, že je dokáže spolehlivě určit. Cena za omyl může totiž být v případě konzumace jedovatých hub velmi vysoká.

Seznamte se s vybranými nejjedovatějšími houbami, které lze najít v tuzemských lesích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rumunský fotbalový brankář Nita bude hostovat ze Sparty v Pardubicích

Do posledního týmu tabulky fotbalové ligy Pardubic přišel rumunský brankář Florin Nita. Ve východočeském klubu bude hostovat ze Sparty, za niž naposledy nastoupil v lize v listopadu 2021. Pětatřicetiletý gólman opouští Letnou po pěti letech, Sparta o jeho odchodu informovala na svém webu.

Bývalý brankář rumunských týmů Concordia Chiajna a FCSB od příchodu v roce 2018 odchytal za Spartu 92 ligových zápasů, býval jasnou týmovou jedničkou a získal s ní domácí pohár v sezoně 2019/20. V závěru roku 2021 ale v době působení trenéra Pavla Vrby o pozici přišel a postupně vypadl z kádru. Letenský dres oblékl naposledy vloni v lednu v přípravném utkání.

Další zprávy