Grafika: Osudové omyly. Poznejte nejjedovatější houby Česka

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
19. 9. 2014 13:25
Ročně kvůli otravě po konzumaci hub skončí v nemocnici stovky lidí. Úmrtí bývají ojedinělá. Seznamte se s nejjedovatějšími houbami, které rostou v tuzemských lesích.

O jedovatých houbách existuje řada mýtů - například že nebývají okousané od plžů a nejsou červivé. Přitom plžům ani červům nemusí přítomné toxiny - na rozdíl od člověka - vadit. Stejně tak je mýtus, že jedovatá houba je pestře zbarvená, což platí jen třeba o poměrně nevinné muchomůrce červené, ale určitě ne o muchomůrce jízlivé.

Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Lékaři přitom upozorňují, že je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči.

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami lékaři radí požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

Připravili jsme základní přehled nejjedovatějších hub, které lze v tuzemsku najít, a v tom špatném případě si je i splést s jiným, jedlým druhem.
Ucelené informace i důležité kontakty najdete na stránkách České mykologické společnosti.

VLÁKNICE ZAČERVENALÁ

Prudce jedovatá houba, otrava se může projevit už během jídla či do dvou hodin po něm, kdy se postižený začne silně potit, slinit a slzet. Připojí se nevolnost, zvracení. Při požití většího množství může nastat smrt.
 
Popis
Houba má kuželovitý vláknitý klobouk, bělavý až nažloutlý, později červenající až hnědorezavějící.
Třeň je válcovitý, vysoký do deseti centimetrů, bělavý a v dospělosti je poprášený hnědými výtrusy. Má nepříjemnou, slabě ovocnou vůni.

Výskyt
Roste v květnu až červnu ve skupinách v parcích, na okrajích cest a ve světlých listnatých lesích.

Záměny s jedlými houbami

Nejčastěji lze vláknici zaměnit za čirůvku májovku či závojenku podtrnku. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy