Grafika: Osudové omyly. Poznejte nejjedovatější houby Česka

Štěpán Plaček Jiří Kropáček Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
19. 9. 2014 13:25
Ročně kvůli otravě po konzumaci hub skončí v nemocnici stovky lidí. Úmrtí bývají ojedinělá. Seznamte se s nejjedovatějšími houbami, které rostou v tuzemských lesích.

O jedovatých houbách existuje řada mýtů - například že nebývají okousané od plžů a nejsou červivé. Přitom plžům ani červům nemusí přítomné toxiny - na rozdíl od člověka - vadit. Stejně tak je mýtus, že jedovatá houba je pestře zbarvená, což platí jen třeba o poměrně nevinné muchomůrce červené, ale určitě ne o muchomůrce jízlivé.

Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Lékaři přitom upozorňují, že je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči.

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami lékaři radí požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.

Připravili jsme základní přehled nejjedovatějších hub, které lze v tuzemsku najít, a v tom špatném případě si je i splést s jiným, jedlým druhem.
Ucelené informace i důležité kontakty najdete na stránkách České mykologické společnosti.

MUCHOMŮRKA ZELENÁ

Tato jedovatá houba svou krásou a vůní zlákala už nejednoho houbaře ke konzumaci, což se dotyčnému stalo osudným. Podle výpovědí otrávených má muchomůrka vynikající chuť. Jako smrtelná dávka se uvádí cca 50 g čerstvé plodnice.

Popis
V mládí se houba podobá vajíčku, cele je uzavřena v bílém blanitém obalu. Když houba vyroste, zůstane po obalu na spodní části třeně (lidově „nohy“) výrazná blanitá pochva. Barva klobouku bývá zelená, někdy mramorovaně žíhaná, ale existuje i bílá forma. V horní části třeně se nachází bílý prsten.

Výskyt
Roste od června do října nejčastěji v doubravách a dubohabřinách, ale i smíšených lesích.

Záměny s jedlými houbami

Muchomůrka bývá zaměňována například za bedlu vysokou či další jedlé bedly. Dále si je někdo může splést s jedlými zelenými holubinkami, jejichž období výskytu je podobné. Jde například o holubinku trávozelenou či holubinkou nazelenalou.

 

Právě se děje

Další zprávy