Grafika: Česko kontroluje hospodaření stran nejhůř v Evropě

Lucie Stuchlíková Tomáš Kunc Lucie Stuchlíková, Tomáš Kunc
18. 4. 2015 7:00
Pouze ve dvou evropských zemích kontrolují finance partají sami politici, Česko je jednou z nich. Rada Evropy přitom české zákonodárce roky marně vyzývá k nápravě. Pomoci má nový zákon.

Praha - Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá nezávislou kontrolu hospodaření politických stran. Zatímco v jiných zemích Unie dohlížejí na financování partají nezávislé úřady, u nás ho kontrolují zase politici, konkrétně poslanci.

Česko navíc dlouhé roky ignorovalo doporučení Rady Evropy. Přísnější kontrola nad stranami by však mohla být schválena ještě letos. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na začátku dubna dokončil přípravu novely zákona o sdružování v politických stranách, do konce měsíce by ji mohla projednat vláda.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby nad dodržováním pravidel bděl nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle předpokladů vnitra by zaměstnával minimálně 15 úředníků. Strany by také musely zřídit transparentní účty a dostaly by limit, kolik mohou maximálně utratit za volby.

Převrat v kontrole

Pokud by zákon v této podobě prošel, znamenalo by to úplný převrat v hospodaření stran u nás.

"Aktuální podoba novel upravujících financování stran a volebních kampani představuje poměrně výrazný posun správným směrem. Je nicméně značné riziko, že v průběhu dalšího projednáváni budou snahy aktuální návrh silně osekat především v oblasti kontroly," varuje analytička Magdaléna Klimešová z iniciativy Rekonstrukce státu.

Její tým sestavil analýzu, jak politické strany kontrolují v jiných evropských zemích. Podle ní nás předstihlo i Slovensko nebo Portugalsko. Jak si vedou naši nejbližší sousedé nebo západní státy? Projděte si přehlednou grafiku.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 2010 zřídilo Estonsko Dozorovou komisi. Většinu jejích členů vybírají parlamentní strany, zbytek Justiční kancléř, předseda Národního kontrolního úřadu a Národní volební komise. Kromě pokut hrozí za porušení zákona zabavení darů nebo rozpuštění strany.

6 400 euro – Nejvyšší možná pokuta za porušení zákona.

7 – Komise má 7 členů s 5letým mandátem.

 

Právě se děje

Další zprávy