GIBS obvinila policistu kvůli korupci a únikům informací. Není to odveta za Olomouc, říkají žalobci

ČTK ČTK
21. 10. 2015 21:28
Po zásahu GIBS na ÚOOZ čelí dva lidé včetně policisty v řídící funkci obvinění kvůli údajnému přijímání úplatků, podplácení a úniků informací z policejních spisů. Žalobci důrazně odmítli, že by zásah byl odvetou za akci ÚOOZ v Olomouckém kraji s poukazem na skutečnost, že trestní řízení v tomto případu bylo zahájeno již v roce 2014. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat," reagoval ministr vnitra Milan Chovanec.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva lidi v kauze údajného přijímání úplatků, podplácení a úniků informací z policejních spisů. Jeden z nich je policista, který pracoval jako vedoucí oddělení. ČTK to ve středu řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Žalobci důrazně odmítli, že by šlo o odvetu za zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) z minulého týdne v Olomouckém kraji.

O zásahu GIBS na ÚOOZ informoval server Lidovky.cz, podle jehož neoficiálních informací odvedli inspektoři detektiva z Odboru násilí.

Podle Zenklové GIBS zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

"Jednání spočívá zejména v neoprávněném zjišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě na základě jejího požadavku k vytipovaným osobám z podnikatelského a veřejného prostředí a k firmám, a to částečně za odměnu," sdělila ČTK Zenklová.

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech v médiích psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Kauzu údajné korupce v policejních řadách totiž vyšetřuje policie, a nikoliv GIBS, která se kriminalitou uvnitř policie zabývá. V sítu policie skončili hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování kauzy zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Žalobci však ve středu odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji. "Trestní řízení v této trestní věci bylo zahájeno GIBS již v roce 2014, probíhalo pod dozorem státního zástupce a vyhodnocené důkazy zajištěné prověřováním vyústily v zahájení trestního stíhání konkrétních osob, a to zcela v souladu s trestním řádem," zdůraznila mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

Zásah GIBS z tohoto týdne je podle vnitra standardní činností. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Údajně nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým z olomoucké kauzy už před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala olomoucká odbočka GIBS, která však případ odložila. Vysvětlení celé kauzy bude chtít po šéfovi GIBS Ivanu Bílkovi premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy