Brno - Ústavní soud (ÚS) otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Na návrh Městského soudu v Praze škrtl ustanovení zákona, které adopci registrovaným partnerům znemožňovalo. Svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření partnerství už to nešlo. Nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.
Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem, kterou zákon připouští jako spíše výjimečnou možnost.
Nález tedy přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. V případě individuální adopce totiž dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickým rodičem či rodiči.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) slíbil, že předloží v nejbližší době vládě novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení dětí osobou žijící v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera.
"Napadeným zákonným ustanovením, kterým byla jedna skupina osob zcela nedůvodně vyloučena z možnosti osvojení dětí, dochází ve svých důsledcích k zásahu do jejich lidské důstojnosti," uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. V nálezu ovšem zdůraznil, že preference manželství v obecné rovině je v souladu s ústavou, a to vzhledem k jeho nezastupitelné společenské roli.
Nemůžeme zavírat oči
Soud podle Šimíčka nemůže zavírat oči před proměnami rodinného soužití. "Na druhé straně však zdůrazňuje, že nespatřuje sebemenší rozumný důvod, pro který by i on sám měl k erozi tradičního pojetí rodiny a její funkce jakkoliv aktivně přispívat," uvedl Šimíček.
ÚS přezkoumával právní úpravu na základě konkrétního sporu. Petr Laně žijící v partnerství požádal radnici Prahy 13 o zařazení mezi osvojitele. Úřad to s odkazem na zákon odmítl, stejně postupoval i pražský magistrát. Muž podal žalobu, soud ale řízení přerušil a obrátil se na ústavní soudce - nechtěl totiž aplikovat zákon, o jehož ústavnosti má pochybnost. Nyní se městský soud k případu vrátí.
"Mám radost, nejen za sebe, ale za všechny LGBT osoby v České republice, a doufám, že tohle je první krok plnému zrovnoprávnění," řekl Aktuálně.cz Laně. Do budoucna by byl rád, kdyby gayové a lesby mohli uzavírat manželství a děti adoptovat společně.
Rozhodnutí soudu uvítala také kancelář ombudsmanky Anny Šabatové, která u řízení byla přítomná jako vedlejší účastník. "Jde o vůbec první nález Ústavního soudu k sexuální orientaci a registrovanému partnerství v české historii. Jsme rádi, že Ústavní soud má na věc stejný názor jako veřejná ochránkyně," uvedl Petr Polák, který v kanceláři ombudsmanky vede oddělení rovného zacházení.
Právní úprava znemožňující registrovaným partnerům individuální adopci byla dlouhodobě terčem kritiky některých organizací na ochranu lidských práv a dalších iniciativ. Dnešní nález už přivítala například Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).
ÚS nebyl zcela jednotný. S nálezem nesouhlasil soudce Vladimír Sládeček. Dílčí výhrady k odůvodnění měli Ludvík David, Jaromír Jirsa a Jiří Zemánek.
Jako první země na světě uzákonilo registrované partnerství osob téhož pohlaví v roce 1989 Dánsko a v roce 2001 Nizozemsko jako první stát umožnilo sňatky homosexuálních párů a zároveň adopce dětí. V Evropě mohou registrovaní partneři společně adoptovat děti také například v Belgii, Británii, Španělsku nebo skandinávských zemích.
Od loňského roku mohou homosexuálové uzavřít manželský sňatek také ve všech státech USA, před tím tuto možnost zakazovalo 14 států. Český zákon o registrovaném partnerství platí od července 2006.