Praha - Na pietní lidickou půdu poprvé v historii vstoupí německý prezident.
Příští středu položí Joachim Gauck v místě největšího nacistického masakru českého obyvatelstva květiny k hrobu lidických mužů i k pomníku dětských obětí. Německá hlava státu se osobně setká i s těmi, kteří nacistický teror přežili.
Doposud nejvýše postaveným představitelem Německa, který místo tragédie osobně navštívil, byl kancléř Helmut Kohl.
Předpokládanou návštěvu deníku Aktuálně.cz potvrdila starostka obce Veronika Kellerová. Ve středu totiž také v Lidicích proběhlo klíčové jednání s protokolem Pražského hradu v čele s jeho šéfem Jindřichem Forejtem.
Václav Klaus, na jehož pozvání Gauck do Česka přijíždí, se pietní návštěvy zúčastní také.
„Vážíme si toho, že to bude právě prezident Gauck. Jeho dopis k 70. výročí vyhlazení Lidic byl pro nás významným gestem," řekla Aktuálně.cz Kellerová.
Gauck: Stud a zármutek
Středeční přípravné schůzky se zúčastnil i ředitel lidického památníku Milouš Červencl, podle jeho vyjádření bude Gauck prvním německým prezidentem, který na místo tragédie přijede osobně.
Gauck letos v červnu poslal prezidentu Václavu Klausovi dopis, v němž útok na Lidice v době heydrichiády označil za teroristický čin.
„Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo si je vědomo své historické odpovědnosti," napsal mimo jiné Gauck, který dříve působil jako evangelický kněz.
Gauck tehdy vyjádřil i obdiv nad odvahou československých výsadkářů, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jenž se stal nacistům záminkou ke zlikvidování obou obcí.
Klaus v odpovědi německému prezidentovi uvedl, že si jeho gesta velmi váží a považuje ho za silný výrok o tragické době okupace a zločinech nacismu.
Na Gauckův dopis reagovali pozitivně i lidé, kteří vraždění přežili.
Posseltova omluva
Gauck je také znám jako bojovník proti východoněmeckému komunistickému režimu. Do funkce německého prezidenta byl zvolen poté, co letos v únoru musel kvůli podezření z korupce odstoupit jeho předchůdce Christian Wulff.
Do Lidic zamíří příští středu odpoledne v rámci své oficiální návštěvy České republiky. Kromě výše uvedených bodů programu zavítá Gauck i do lidického muzea.
Bude to přelomových asi devadesát minut.
Nicméně němečtí představitelé do Lidic přijížděli i dříve. Před dvěma lety tam osobně požádal o odpuštění i šéf sdružení sudetských Němců Bernd Posselt.
Kancléř Kohl místo nacistického masakru navštívil ještě v době komunismu, v roce 1988.
Nacistickému teroru padlo za oběť 340 lidických obyvatel. Přímo na místě bylo zastřeleno 173 mužů a chlapců starších 15 let. Ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku, děti byly zavražděny plynem či deportovány k "rasovému zkoumání". Válku přežilo 143 žen a šestnáct dětí.