"Ježíš, budu mít i vanu." Příběhy lidí bez domova, kterým Praha poskytla sociální byt

"Ježíš, budu mít i vanu." Příběhy lidí bez domova, kterým Praha poskytla sociální byt
Darina se nyní těší na nový život. Jen ji mrzí, že se ke změně neodhodlala dříve. "Štve mě jen, že jsem to nenakopla dříve a že to odneslo zdraví. Prostě jsem se moc styděla za to, v jaké jsem situaci, a to mě úplně paralyzovalo," popisuje.
O byt si neúspěšně žádali už 18 let, ale dočkali se až nyní. Z dvou místností s kuchyňským koutem v pražských Vysočanech jsou stále v euforii. "Je to tu tak velké, že snad budeme spát každý den v jiné místnosti," raduje se Karel.
Nájemníci dostávají k pronájmu byty bez vybavení. Darina si nábytek sehnala v nábytkové bance, sama si koupila jen televizi, na kterou dva roky šetřila. Jinak byt působí stroze. Nemá v něm záclony, koberce ani žádnou dekoraci. "To přijde postupně, teď je důležité, že mám konečně vlastní střechu nad hlavou," vysvětluje.
Jana je v bytě v tiché ulici v pražských Kunraticích poprvé. Na jeho prohlídku dorazila už o půl hodiny dříve. Nemohla se dočkat. V bytě se jí líbí vše - skříňky v kuchyňském koutě, sporák s troubou a čtyřmi plotýnkami i balkon. "Je to jak z časopisu," říká. Když dorazí do koupelny, její nadšení ještě vzroste. "Ježíš, tady je i vana, budu mít vanu," raduje se nahlas.
Foto: Petr Zewlak Brabec
Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 2. 2023 17:05
Roky žili po ubytovnách nebo na ulici. Před časem dostali díky projektu sociálního bydlení šanci opět se začlenit do společnosti. Ne každý na takovou příležitost dosáhne. Platforma pro sociální bydlení tvrdí, že v současnosti je v Česku přes 80 tisíc lidí v bytové nouzi. Část z nich žije na ubytovnách či v azylových domech, část pendluje po příbuzných, někteří skončí na ulici.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy