Foto: Jak funguje největší čistírna vody, jíž proteče 250 milionu litrů splašků denně

Martin Srb ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace, jež čistírnu provozuje.
Tady se voda před vypuštěním do Vltavy naposledy kontroluje. Pouhýma očima už nejsou vidět žádné nečistoty, ale citlivé sondy zjistí navíc i koncentraci dusíku a fosforu. Ta musí být vždy v souladu s platnou legislativou.
Stroje v česlovně chrání zbytek čistírny odpadních vod před poškozením hrubými nečistotami.
Přebytečné kaly. Jde o nadbytečnou část bakterií, kterou je nutné z odpadních vod pravidelně odstraňovat. Objem kalu se snižuje pomocí přídavku flokulantů. Voda oddělená od kalu se vrací zpět do procesu čištění. Zahuštěné kaly se pak využívají pro výrobu bioplynu a následně elektrické energie.
Zpracování odpadních kalů. Záběr z fungování Ústřední čistírny odpadních vod v Praze 6.
Foto: Libor Fojtík / Economia
Libor Fojtík Dan Poláček Zuzana Keményová, Libor Fojtík, Dan Poláček
1. 2. 2022 12:22
Na Císařském ostrově poblíž pražské Troje se nachází největší čistírna odpadních vod v Česku, která denně přemění čtvrt milionu kubíků splašků na čistou vodu. V ní se lze bez obav koupat, neboť je dokonce čistší než ta ve Vltavě. K odstranění kalů z vody pomáhá i chemie, například síran železitý a hlinitý. Těchto chemikálií se tu spotřebuje až 30 tun denně, což přijde na nějakých 100 tisíc korun.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy