Foto: Češi světovou špičkou. Jak se vyrábí optická vlákna, díky nimž čtete tento text

Foto: Češi světovou špičkou. Jak se vyrábí optická vlákna, díky nimž čtete tento text
Optická vlákna jsou, zjednodušeně, tenoučké skleněné dráty, které (v nejznámnější variantě využití) dokáží na dlouhé vzdálenosti vést nesrovnatelně více dat než běžné měděné. "Kde končí metalika, začíná optika," shrnuje vedoucí vědecký pracovník zdejší laboratoře optických vláken Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR Ivan Kašík.
Žár a světlo je při výrobě optických vláken tak velké, že na to, aby vědec viděl, co se s materiálem děje, potřebuje ztmavovací sklíčko. Přičemž jde o každý detail. "Ve vnitřku vzniká skelná vrstva o tloušťce jen pár mikrometrů (miliontina metru, pozn.)," popisuje Kašík.
Ivan Kašík je u výzkumu optických vláken v Česku už od jeho zrodu v roce 1979, kdy se podařilo tehdejší garnituru přesvědčit, že nedávno objevená "optika" je něco, do čeho by stát měl investovat. "Optické vlákno je jeden z nejvýznamnějších vědecko-technických počinů 20. století," je přesvědčen Kašík. Ostatně v roce 2009 za něj jeho autor Charles Kuen Kao dostal Nobelovu cenu.
Kašíkův vědecký domov je v této budově v areálu Akademie věd v pražských Kobylisích. Samotná stavba má přitom jen zlomovou hodnotu oproti unikátním strojům, které skrývá za svými zdmi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
12. 6. 2021 19:58
Česko je díky nenápadnému centru v pražských Kobylisích špičkou světového výzkumu v oblasti, s níž se potká většina z nás. Ve vývoji optických vláken a jejich využití od laserů v továrnách a nemocnicích až po datové kabely. "Optické vlákno je jeden z nejvýznamnějších vědecko-technických počinů 20. století," říká vědec Ivan Kašík. Nahlédli jsme do laboratoří na výrobu tohoto technického divu.
 

Právě se děje

Další zprávy