Fotky hasičů z tureckého zemětřesení. Po 12 dnech nepřetržité práce jsou zpět v Česku

Fotky hasičů z tureckého zemětřesení. Po 12 dnech nepřetržité práce jsou zpět v Česku
Český USAR tým se podílel i na další záchraně života. Jedna z kynologických skupin v noci označila místo s možným výskytem živých lidí. Později zde záchranáři ze sutin vyprostili další živou ženu.
Podle pátečních údajů v důsledku zemětřesení v Turecku a Sýrii zemřelo už 44 tisíc lidí.
Jednotlivé týmy se střídaly po šesti hodinách tak, aby byla zajištěná 24hodinová služba. Čeští hasiči pracovali nepřetržitě celou dobu, i v noci.
Bezpečnost ve městě hlídala armáda a policie. Záchranným týmům se doporučovalo, aby při provádění průzkumu nebo při práci na sutinách měly tlumočníky či průvodce. Český tým se ale s žádnými problémy nesetkal.
Foto: Aktuálně.cz/Hasičský záchranný sbor
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2023 18:36
Na pražském Letišti Václava Havla přistálo v pátek 16:40 letadlo s českými záchranáři, kteří pomáhali v tureckém městě Adiyaman s následky ničivého zemětřesení. Ze sutin vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi. Na letišti záchranáře přivítali turecký velvyslanec v Praze či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj záchranáři udělali Česku velmi dobré jméno, ocenil jejich práci a pohotovost.

Zemětřesení, které 6. února postihlo jihovýchod Turecka a severozápad sousední Sýrie, si vyžádalo podle posledních údajů necelých 44 tisíc obětí. Z toho víc než 38 tisíc mrtvých je v Turecku. Podle Světové zdravotnické organizace jde o nejhorší přírodní katastrofu v oblasti za poslední století.

Takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým vyrazil do Turecka v pondělí 6. února večer a nasazen byl nepřetržitě od úterý. "Patří jim obrovské díky. Předvedli, co čeští záchranáři dovedou," uvedl Rakušan. Vnitro podle něj povolilo odlet v řádu hodin a Češi byli jedni z prvních, kdo na místo dorazili. Podle Rakušana se ukázala jako prospěšná cvičení, díky kterým se bezchybně zvládla logistika.

Účastníky mise označil Rakušan za hrdiny. "Udělali Česku skvělé jméno v podmínkách, které byly pro běžného civilistu nepředstavitelné," dodal. Práce byla smutná a deprimující, ale také odměněna štěstím, řekl Rakušan. Minulý týden čeští záchranáři ze sutin zachránili dva živé lidi, další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny.

Česko původně vyslalo do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy byli vedle hasičů i lékaři, stavební inženýři či kynologové. O víkendu se k němu připojili další dva hasiči, kteří přiletěli armádním letounem CASA spolu s nákladem humanitární pomoci a vybavením pro hasiče. Součástí humanitární pomoci bylo především oblečení.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček na letišti řekl, že v tureckém městě Adiyaman odvedli záchranáři skvělou práci, kterou oceňují i místní. "Když si vezmeme celkový výkon všech 18 týmů v Adiyamanu, tak český tým odvedl 26 procent výkonů. Z pohledu Turecka téměř deset procent výkonů všech zahraničních týmů," řekl.

Vedoucí českého týmu Jiří Němčík ocenil podporu, která se k záchranářům dostávala. "Všichni si byli vědomi v té obrovsky těžké situaci, co je naším cílem, nikdo neměl tendenci ani na chvíli polevit," řekl. Turecký velvyslanec v Praze Egemen Bagis poděkoval Česku a českým občanům za skutečné přátelství a solidaritu.

Němčík pak řekl, že záchranný tým viděl smysl i v tom práci dodělat a přesto, že pravděpodobnost nalezení živých byla mizivá, hledali až do konce. "Už to, že se nám podařilo nějakým způsobem přispět k tomu, že jsme mohli někoho zachránit, to je to nejvíc, co nás nakoplo," řekl.

Podle kynologa záchranného týmu Matěje Bartošíka místní reagovali nad očekávání. "Ta spolupráce byla perfektní, myslím si, že velmi kladně místní hodnotili to, že jsme jim přijeli na pomoc ze vzdálenosti přes dva tisíce kilometrů a že jsme si přivezli vše, abychom byli soběstační," sdělil Bartošík. Podle něj jim místní armáda poskytla zázemí a zásobovala tým potravinami.

Letadlo společnosti Smartwings a dva letouny české armády dopravily v pátek do Turecka deky ze skladů Správy státních hmotných rezerv, spotřební zdravotnický materiál nakoupený z programu Medevac či 500 traumasetů od Českého červeného kříže. Podle ministerstva vnitra zásilka obsahovala například obvazy, šití, rukavice, škrtidla, kanyly a chirurgické nástroje.

Video: Pukliny jak z postapokalyptických filmů. Drony natočily trhliny v zemi po zemětřesení v Turecku (13. 2. 2023)

Pukliny jak z postapokalyptických filmů. Drony natočily trhliny v zemi po zemětřesení v Turecku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy