Fotbalové chuligány pohlídají elektronické náramky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 4. 2008 15:25
Umožní to chystaná novela trestního zákoníku
Zabrání mu elektronický náramek ve vstupu na stadion?
Zabrání mu elektronický náramek ve vstupu na stadion? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jaký je největší trest pro fotbalového chuligána? Když nesmí chodit na fotbal.

Odborníci se shodnou, že zákaz vstupu na stadion je velmi účinnou zbraní proti řádění násilníků na sportovních zápasech a má i odstrašující účinek pro ostatní. Ovšem pouze pokud je striktně dodržován.

Pomoci by mohla dlouho chystaná novela trestního zákoníku, která počítá s novými druhy trestů.

Je to třeba domácí vězení. To bude moci soudce udělit místo klasického pobytu za mřížemi nebo i omezeně, třeba na termíny konání prvoligových zápasů. Kontrolu domácího vězení  by mohla dostat na statost Probační a mediační služba, kde by se potrestaní chuligáni museli hlásit.

"Ta možnost tady určitě je, stejně jako v případě Anglie," říká ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern. Podle něj právě v  Anglii systém funguje díky dobré identifikaci hooligans.

Probační a mediační služba by musela být personálně silnější než je nyní. "Museli bychom přijmout nové lidi a změnit i způsob práce. Utkání se často hrají o víkendech, s tím by se muselo počítat," dodal.

Ministerstvo spravedlnosti posílení služby plánuje.

"V souvislosti se zavedením těchto nových a rozšířených institutů bude potřeba posílit početní stav Probační a mediační služby nejméně o sto zaměstnanců, což bude představovat zhruba náklady v řádech několika desítek milionů korun," uvedl Jakub Stadler z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Už teď mají soudci možnost zakázat potrestanému vstup na stadion. Omezení se přidává k podmíněným trestům nebo trestům veřejně prospěšných prací. V praxi se ale používá málo a navíc jej odsouzení porušují.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Tomáš Sokol: Násilí na stadionech musí řešit hlavně kluby a svaz, ne stát

Většina odsouzených fotbalových násilníků přitom vyvázne u soudu právě s podmínkou, ačkoli mohou být za výtržnictví odsouzeni až na dva roky.

Vedle úředníků mohou hlídat i náramky

Hooligans by mohla za zdmi stadionů udržet i technická novinka, kterou začne využívat česká justice - elektronické náramky. "Domácí vězni" nejen z řad fotbalových výtržníků by byli nepřetržitě kontrolováni pomocí sytému navigace GPS.

Ten by ohlásil, kdykoli by se dotyčný odchýlil z předem určené trasy (například mezi zaměstnáním a bydlištěm) nebo vstoupil na zakázané území.

Experti tuto možnost vítají, protože české věznice jsou přeplněné a den pobytu v cele pro jednoho odsouzeného stojí asi osm set korun. Ani pořízení a provoz elektronických náramků není levný, podle odhadů ale přijde jeden den domácího vězení asi na pětinu sumy za vězení klasické.

 

Právě se děje

Další zprávy