Forejt velvyslancem ve Vatikánu? Zeman ho představil papeži

Domácí Domácí
24. 4. 2015 13:35
Šéf hradního protokolu se má stát příštím českým velvyslancem u Svatého stolce ke konci Zemanova funkčního období.
Prezident Zeman a jeho protokolář Jindřich Forejt.
Prezident Zeman a jeho protokolář Jindřich Forejt. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman využil své páteční cesty do Vatikánu, aby papeži Františkovi osobně představil hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Právě on se má totiž stát příštím českým velvyslancem u Svatého stolce.

Zeman Forejta představil jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka", a jak doufá, "budoucího velvyslance ve Vatikánu.“

O tom, že prezidentův protokolář vystřídá ve Vatikánu současného českého velvyslance Pavla Vošalíka už dříve informovaly Hospodářské noviny.

Zeman Forejtovi dodal chybějící podpis na pověřovací dekret na začátku dubna. Ovšem s odloženou platností až ke konci roku 2017, kdy prezidentovo volební období bude končit.

Jeho angažmá ve Vatikánu odsouhlasila už v roce 2013 Nečasova vláda. Do Vatikánu ovšem nezamířil, protože tehdejší prezident Václav Klaus mu pověřovací dekret, bez kterého funkci velvyslance nelze vykonávat, neschválil.

Kromě Forejta by mohl do diplomatické služby nastoupit i další zaměstnanec Kanceláře prezidenta. O řediteli hradního zahraničního odboru Hynkovi Kmoníčkovi se dlouhodobě hovoří jako o příštím českém velvyslanci ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy