Forejt velvyslancem ve Vatikánu? Zeman ho představil papeži

Domácí Domácí
24. 4. 2015 13:35
Šéf hradního protokolu se má stát příštím českým velvyslancem u Svatého stolce ke konci Zemanova funkčního období.
Prezident Zeman a jeho protokolář Jindřich Forejt.
Prezident Zeman a jeho protokolář Jindřich Forejt. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman využil své páteční cesty do Vatikánu, aby papeži Františkovi osobně představil hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Právě on se má totiž stát příštím českým velvyslancem u Svatého stolce.

Zeman Forejta představil jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka", a jak doufá, "budoucího velvyslance ve Vatikánu.“

O tom, že prezidentův protokolář vystřídá ve Vatikánu současného českého velvyslance Pavla Vošalíka už dříve informovaly Hospodářské noviny.

Zeman Forejtovi dodal chybějící podpis na pověřovací dekret na začátku dubna. Ovšem s odloženou platností až ke konci roku 2017, kdy prezidentovo volební období bude končit.

Jeho angažmá ve Vatikánu odsouhlasila už v roce 2013 Nečasova vláda. Do Vatikánu ovšem nezamířil, protože tehdejší prezident Václav Klaus mu pověřovací dekret, bez kterého funkci velvyslance nelze vykonávat, neschválil.

Kromě Forejta by mohl do diplomatické služby nastoupit i další zaměstnanec Kanceláře prezidenta. O řediteli hradního zahraničního odboru Hynkovi Kmoníčkovi se dlouhodobě hovoří jako o příštím českém velvyslanci ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy