Forejt bude velvyslancem ve Vatikánu, až doslouží Zemanovi

Domácí Domácí
8. 4. 2015 6:42
Prezident Zeman řediteli protokolu podepsal pověřovací dekret. Forejt může do Vatikánu, ale až na konci roku 2017.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt se stane velvyslancem ve Vatikánu. Informují o tom středeční Hospodářské noviny. Prezident Miloš Zeman mu konečně dodal chybějící podpis na pověřovací dekret, ovšem s odloženou platností až ke konci roku 2017.

Forejtovo angažmá ve Vatikánu odsouhlasila už v roce 2013 Nečasova vláda. Do Vatikánu ovšem nezamířil, protože tehdejší prezident Václav Klaus Forejtovi nepodepsal pověřovací dekret, bez kterého funkci velvyslance nelze vykonávat.

Současný prezident Miloš Zeman si svého šéfa protokolu velmi oblíbil, takže Forejt bude moci svou funkci opustit až tři měsíce před vypršením Zemanova prezidentského mandátu. Kromě Forejta by hradní kancelář mohl v příštím roce opustit také šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček, kterému prezident slíbil post velvyslance v USA. V této souvislosti se tak nabízí spekulace, zda má Miloš Zeman v plánu ucházet se o prezidentský post i pro druhé období.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček popírá, že by odchod dvou výrazných tváří z Hradu automaticky znamenal, že Miloš Zeman nehodlá prezidentskou funkci obhajovat.

"Pan prezident to oznámí rok před vypršením nynějšího mandátu. Personální odchody dvou lidí, byť důležitých, v rozhodování nejsou podstatné," řekl Ovčáček novinám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy