Forejt bude velvyslancem ve Vatikánu, až doslouží Zemanovi

Domácí Domácí
8. 4. 2015 6:42
Prezident Zeman řediteli protokolu podepsal pověřovací dekret. Forejt může do Vatikánu, ale až na konci roku 2017.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt se stane velvyslancem ve Vatikánu. Informují o tom středeční Hospodářské noviny. Prezident Miloš Zeman mu konečně dodal chybějící podpis na pověřovací dekret, ovšem s odloženou platností až ke konci roku 2017.

Forejtovo angažmá ve Vatikánu odsouhlasila už v roce 2013 Nečasova vláda. Do Vatikánu ovšem nezamířil, protože tehdejší prezident Václav Klaus Forejtovi nepodepsal pověřovací dekret, bez kterého funkci velvyslance nelze vykonávat.

Současný prezident Miloš Zeman si svého šéfa protokolu velmi oblíbil, takže Forejt bude moci svou funkci opustit až tři měsíce před vypršením Zemanova prezidentského mandátu. Kromě Forejta by hradní kancelář mohl v příštím roce opustit také šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček, kterému prezident slíbil post velvyslance v USA. V této souvislosti se tak nabízí spekulace, zda má Miloš Zeman v plánu ucházet se o prezidentský post i pro druhé období.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček popírá, že by odchod dvou výrazných tváří z Hradu automaticky znamenal, že Miloš Zeman nehodlá prezidentskou funkci obhajovat.

"Pan prezident to oznámí rok před vypršením nynějšího mandátu. Personální odchody dvou lidí, byť důležitých, v rozhodování nejsou podstatné," řekl Ovčáček novinám.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy