Kdo pozval Zemana do Vatikánu? Cesta vyvolává nové otázky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
20. 3. 2015 16:19
Podle informací ČTK prezidenta nepozval papež František, ale jde o sóloakci Hradu.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Prezidenta Miloše Zemana do Vatikánu nepozval papež, jak hlava státu tvrdí. Nejvyšší představitel katolické církve totiž nikoho, ani nejvýznamnější světové státníky, nezve, řekl ČTK vysoce postavený zdroj z církevních kruhů. Zemanovu cesta označil za výsledek osobní angažovanosti ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ten však s kritikou nesouhlasí, cesta se podle něj připravuje standardním způsobem.

"Na pozvání Svatého otce bych měl navštívit Vatikán," řekl v únoru Miloš Zeman. Podle církevního zdroje ČTK ale papež nikoho na návštěvy nezve a audienci obyčejně sjednávají ministerstva zahraničí prostřednictvím velvyslance dané země ve Vatikánu.

Dojednání té Zemanovy bylo podle něj obejitím diplomatického protokolu ze strany Forejta, který podle zdroje přímo oslovil vatikánský státní sekretariát. Tento ekvivalent úřadu premiéra na Zemanovu žádost údajně odpověděl kladně, ale žádné pozvání papeže, které prezident Zeman zmiňuje, údajně nebylo.

Forejt kritiku odmítl. "Cesta se připravuje standardním způsobem. Tajemný církevní hodnostář, který nemá odvahu se k této záležitosti vyjádřit tak, aby se vyjádřil veřejně a připojil své jméno a tvář, není pro mě zdrojem věrohodných informací," řekl Forejt. Takto se podle něj postupuje v případě vytváření intrik. Dodal, že o cestě jsou informovány "všechny orgány, které o ní vědět mají". Při své nedávné návštěvě Vatikánu prý v této záležitosti nezaznamenal žádné výtky nebo nervozitu.

Samostatná aktivita Hradu?

Jeho slova potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle něj ze strany Forejta "o nějaké sóloakci nemůže být řeč". "Pozvání na návštěvu Vatikánu tlumočil panu prezidentovi kardinál státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin v rámci listopadového setkání na Pražském hradě," uvedl mluvčí.

Také ministerstvo zahraničí oficiálně tvrdí, že je do příprav návštěvy zapojeno. "Vím, že ta cesta se připravuje. Ministerstvo na tom pracovalo a participovalo," řekl šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cesta byla podle něj na ministerstvu projednávána. "Není to tak, že bychom o tom nevěděli," podotkl.

Aktuálně.cz však už v únoru uvedlo, že návštěvu organizuje Forejt a velvyslanectví ve Vatikánu se na ní nepodílí. "K návštěvě pana prezidenta Zemana já nevím vůbec nic, musíte se obrátit na pana ředitele Forejta. Já jsem od něj dodneška žádnou informaci nedostal. To celé zařizuje pouze on," řekl serveru velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Jeho tvrzení ČTK neoficiálně potvrdil zdroj z ministerstva zahraničí obeznámený se situací.

Bývalý velvyslanec ve Vatikánu a současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že ve své diplomatické kariéře nic takové nezažil a nepokládá to ani za technicky možné.

"Návštěvy se dělají v součinnosti jak s ambasádou, tak s ústředím. Ta ambasáda je do toho vždy zapojena," uvedl Stropnický, který má za sebou post velvyslance i v Portugalsku a Itálii. "Technicky si to nedovedu vůbec představit. A pana Forejta znám jako profesionála ve svém oboru, takže pochybuji, že by takhle divoce organizoval nějakou cestu," poznamenal.

Peníze na zřízení hospiců

Vysoký církevní zdroj ČTK také zpochybnil tvrzení Zemana, že se při své návštěvě Vatikánu zúčastní s papežem položení základního kamene několika hospiců. "To je úplný nesmysl. To papež nedělá a ani si to nedovedu představit," poznamenal k tomu.

"Já v dubnu navštívím Vatikán na pozvání Svatého otce. A protože papež František představuje poněkud jiný styl chování katolické církve, než tomu bylo v minulosti, tak s ním budu mluvit i na toto téma," uvedl v únoru Zeman, když nastínil, že s papežem bude chtít mluvit o tom, aby katolická církev použila část peněz z restitucí na zřízení hospiců.

Zeman o tématu hospiců mluví dlouhodobě. To, že by ale o hospicové péči v ČR měl Zeman jednat s papežem, je podle zdroje ČTK nepravděpodobné. A to zejména nyní po kongregaci kardinálů, kteří jednali o reformě Římské kurie a při tom zdůraznili subsidiaritu, tedy princip, že věcmi, které lze řešit na nižší úrovni, není třeba se zabývat na vyšší. Takto regionálně pojatá témata papež neřeší, tvrdí církevní hodnostář, jemuž se nelíbí ani to, že Zeman chce církvi říkat, kam má investovat své peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy