Papež přijal prezidenta Zemana, dostal kopii Jezulátka

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2015 15:09
Kromě toho dostala hlava katolické církve pětici aktovek v liturgických barvách.
Foto: Reuters

Vatikán - Prezidenta Miloše Zemana dopoledne ve Vatikánu přijal papež František. Audience v Apoštolském paláci, které se účastnila i Zemanova žena Ivana, trvala asi hodinu.

Prezident si s papežem vyměnili dary a František požehnal základním kamenům hospiců, které prezident z Česka přivezl.

"Spolu s těmito kameny s sebou odvážím také osudy řady lidí, kteří budou vysvobozeni ze ztráty lidské důstojnosti," řekl při posvěcení obou kamenů Zeman. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka také vyjádřil velkou radost ze setkání s papežem.

Při představování členů delegace Zeman papeži podle serveru iDnes.cz představil ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta i jako "nejdůležitějšího, hluboce věřícího člověka", a jak doufá, "budoucího velvyslance ve Vatikánu".

Foto: Jan Langer

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že o tomto tématu Zeman s papežem mluvil. O Forejtově kandidatuře na velvyslaneckou funkci se v českých médiích už dříve spekulovalo.

Zeman na setkání předal papežovi několik darů - kopii sošky Pražského Jezulátka a také pětici aktovek.

"Nejenom klasickou aktovku, která je trochu podobná té, kterou tak rád nosí, ale - a v tom je taková trochu nadnesenost - čtyři další aktovky ve čtyřech základních liturgických barvách církevního kalendáře: zelenou, bílou, červenou a fialovou," řekl k daru Forejt. Papež prezidentovi daroval mimo jiné pero.

Požehnání základním kamenům

Na závěr audience František požehnal základním kamenům dvou hospiců. Jeden bude postaven v Hradci Králové, sociální domov se zvláštním režimem hospicového typu vyroste v Újezdu u Brna.

Stavba hospiců je oblíbeným Zemanovým tématem. Prezident již dříve řekl, že by církev na jejich budování měla využít prostředky, které získá v rámci restitucí od státu. Tohle téma chtěl otevřít i během rozhovoru s papežem.

Odpoledne se Zeman v bazilice sv. Petra u oltáře sv. Václava pomodlil i s doprovodem za vlast. Modlitbu odříkal kardinál Dominik Duka. Prezident také uctil památku kardinála Josefa Berana a bývalého papeže Jana Pavla II., u jehož hrobu položil květiny. Později navštívil českou papežskou kolej Nepomucenum, kde diskutoval s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí.

Do Vatikánu se Zemanem přiletělo přes 30 členů pěveckého sboru Stojanova gymnázia, které sídlí na Velehradě. Papežovi tak mají symbolicky přivézt také kus Velehradu, kam loni nemohl přijet na oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Českého prezidenta do Vatikánu doprovodili také kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.

 

Právě se děje

Další zprávy