Fleret Tuzemák obsahoval denaturační činidlo

ČTK ČTK
11. 2. 2013 13:20
Příčinou je technologická nekázeň dodavatele lihu, brání se výrobce
V tomto výrobku byla zjištěna přítomnost denaturačního činidla - 2-propanolu, které v lihovinách nesmí být přítomno.
V tomto výrobku byla zjištěna přítomnost denaturačního činidla - 2-propanolu, které v lihovinách nesmí být přítomno. | Foto: www.potravinynapranyri.cz

Brno/Frenštát pod Radhoštěm - Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila další alkohol, který obsahoval denaturační činidlo. Je jím Fleret Tuzemák 37,5%, který vyrobila firma Fleret Trade s.r.o. z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku.

Inspekce zveřejnila výsledek kontroly z loňského 4. prosince na webu potravinynapranyri.cz. Jednatel společnosti Petr Stromský řekl, že příčinou je technologická nekázeň dodavatele lihu.

Inspekce na kontaminovaný alkohol narazila v prodejně TEMPO ve Vítkově na Opavsku.

"Z oběhu bylo staženo 58 půllitrových lahví. Zkoumaný vzorek obsahoval 668 miligramů 2-propanolu na litr čistého alkoholu," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva a doplnil, že nejde o množství, které by mohlo akutně ohrozit zdraví člověka. Zákon však jakoukoliv přítomnost denaturačního činidla zakazuje.

"V naší společnosti funguje systém dohledatelnosti jednotlivých výrob a výrobků. Zjistili jsme takto, že jde o technologickou nekázeň dodavatele lihu," uvedl Stromský.

V případě společnosti Fleret Trade jde o koncentraci o několik řádů nižší než například v posledním případě před dvěma týdny. Inspekce tehdy odhalila nelegální sklad v Karlových Varech a lihoviny, které zde byly, obsahovaly zhruba 40 000 až 70 000 miligramů 2-propanolu.

Láhve byly řádně kolkované, nicméně přítomnost denaturačního činidla poukazuje na možné použití lihu pro průmyslové využití, který nepodléhá stejné dani jako potravinářský líh. Zda jde o snahu o daňový únik a případnou nelegální výrobu, bude zkoumat Celní správa.

Ministerstvo zdravotnictví již delší dobu pracuje na stanovení limitu pro koncentraci denaturačních činidel, kterou lze považovat za zdraví škodlivou. Až hranici určí, bude zřejmé, jaké množství lze považovat za jakostní delikt a jaké za trestný čin.

 

Právě se děje

Další zprávy