Fischerovi miliardový hotel nevoněl, přemluvili jej

Sabina Slonková, Petr Holub, Pavel Baroch
25. 6. 2010 16:30
Obří zakázku pro vojenskou nemocnici podpořilo ministerstvo financí. Je prý výhodná
Foto: Archiv

Praha - Premiérovi Janu Fischerovi se příliš nechtělo zvednout ruku pro plán ministra obrany Martina Bartáka postavit v Ústřední vojenské nemocnici za miliardy korun ubytovnu, tříhvězdičkový hotel, bazén či parkoviště.

Nakonec ovšem u ministrů převážilo stanovisko ministra financí Eduarda Janoty o výhodnosti zakázky, která se poprvé uskuteční jako PPP projekt. Tedy formou propojení privátního a státního kapitálu.

Redakce Aktuálně.cz to zjistila poté, co se začala podrobně zajímat o tuto nestandardní zakázku, kterou vláda nakonec posvětila jen pár dní před volbami. A ačkoli ministerstvo obrany vyhlásilo na investici výběrové řízení, v soutěži nakonec zůstalo jediné konsorcium Prague Military Hospital Concession, protože ostatní zájemci prý nesplnili zadávací pravidla.

Tým lidí kolem Jana Fischera podle zjištění Aktuálně.cz doporučil premiérovi, aby se proti střešovickému projektu postavil. Nakonec to ale ve vládě dopadlo jinak a ministři projekt podpořili.

"Rozhodující bylo, že se za celou věc postavil ministr financí Janota. Fischerovi lidé upozorňovali, že se jim to jeví z rozpočtového hlediska jako nevhodné, ale když vám ministr financí řekne, že to není problém, už proti tomu těžko můžete bojovat," sdělil Aktuálně.cz vysoce důvěryhodný zdroj z Úřadu vlády.

Ušetříme 269 milionů, říkají finance

Redakce Aktuálně.cz proto požádala ministerstvo financí, aby upřesnilo, v čem je zakázka za několik miliard korun výhodná.

Foto: uvn.cz

"Podle výpočtu ministerstva financí se použitím projektu PPP ušetří 269 milionů oproti případu, kdy by šlo o běžnou veřejnou zakázku. To platí za předpokladu, že náklady na financování jsou v obou případech stejně vysoké," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Ušetříme 269 milionů, říká obrana

Úplně stejnou argumentaci - o ušetřených 269 milionech - přitom použilo i ministerstvo obrany v předkládací zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

"Nabídka Prague Military Hospital Concession je výhodnější o 269 milionů (10,1%) než tradiční veřejná zakázka," uvádí se v dokumentu.

 

Právě se děje

Další zprávy