Fischer potvrdil boj o Hrad, má dostatek podpisů. Podpořili ho zástupci lidovců i ODS

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
3. 10. 2022 12:35
Dlouho se o něm spekulovalo, ale teď už je to jasné. Senátor Pavel Fischer se zúčastní lednových prezidentských voleb. "Jdu do toho," potvrdil deníku Aktuálně.cz v pondělí dopoledne. Podle důvěryhodných informací redakce má minimálně osmnáct podpisů senátorů. Ke kandidatuře jich stačí deset. Fischer kandidoval už i v roce 2018.
Pavel Fischer v Senátu vede zahraniční výbor.
Pavel Fischer v Senátu vede zahraniční výbor. | Foto: ČTK

Takřka přesně před pěti lety, 5. října 2017, svolal Pavel Fischer tiskovou konferenci, na které oznámil v místnosti plné novinářů, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Přestože tak učinil jako jeden z posledních, o několik měsíců později než jiní kandidáti, skončil nakonec ve volbách na třetím místě se ziskem 10 procent hlasů, za Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.  

Mezitím byl Fischer zvolený senátorem s tím, že dlouho dopředu avizoval účast i v druhém prezidentském souboji. Nicméně dlouho váhal. Když redakce Aktuálně.cz získala informace o tom, že Fischer už má dostatek podpisů senátorů nutných pro kandidaturu, obrátila se v pondělí ráno na něho samotného. 

"Mám v úmyslu kandidovat v prezidentských volbách 2023. Kandidaturu oficiálně oznámím v nejbližších týdnech," odpověděl hodinu před polednem s tím, že zatím neměl čas zahájit kampaň.

"Od únorové agrese Ruska jsem hodně vytížený. Jako předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost se věnuji mnoha strategickým tématům a pravidelným jednáním na evropské úrovni i s jednotlivými státy, například s předsedy zahraničních výborů zemí EU, maďarským, německým, litevským a francouzským parlamentem a také s USA," sdělil Aktuálně.cz a dodal, že v dubnu a srpnu absolvoval náročné cesty na Ukrajinu.

"Neumím si představit, že bych práci pro náš stát jen tak stopnul a věnoval se kampani - že bych místo výkonu ústavní funkce jezdil po republice s obytňákem nebo sbíral podpisy na náměstí. To je také důvod, proč jsem se rozhodl shromáždit podpisy senátorů. Na rozdíl od některých kandidátů prostě nejsem v důchodu a nemám volno, takže vést prezidentskou kampaň pro mne bude velmi náročné. Ale jdu do toho," uvedl Fischer.

Fischer při oznámení kandidatury v roce 2018:

Pro účast v prezidentských volbách je nutné získat buď 50 tisíc podpisů voličů, 20 poslanců, nebo 10 senátorů. Fischerovi kandidátní listinu podepsali podle informací Aktuálně.cz někteří senátoři z KDU-ČSL, ODS, STAN. Což odpovídá tomu, že Fischer dlouhodobě usiluje o podporu více stran. Byl to i jeden z důvodů, proč nakonec v Senátu nevstoupil do žádného klubu a nadále vystupuje jako nezařazený.

Jedním ze senátorů, který potvrdil, že Fischerovu kandidaturu podepsal, je lidovec Patrik Kunčar. "Znám ho z jednání bezpečnostního výboru už roky. Je to člověk s obrovským rozhledem a nadhledem, jeho zkušenosti z diplomacie jsou neocenitelné. Žasnu, co všechno dokáže u nás i ve světě sledovat, jak umí propojovat informace a skládat z nich mozaiku," řekl Kunčar. 

Podle něj by byl Fischer člověk na svém místě, který by dělal České republice velmi dobré jméno. "Za mě je to takřka ideální volba," dodal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy