Firemní školky se ani nerozjely a zastavila je krize

Podle odhadů je firemních školek v Česku asi jen desítka
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné.
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Už mnoho let se o firemních školkách mluví jako všestranně výhodné instutuci, která ulehčí státu, pomůže rodičům dětí nepřijít o práci a firmy nepřipraví o kvalitní zaměstnance.

Přesto v Česku v současnosti funguje jen asi desítka podobných zařízení.

"Zájem firem o vlastní školky se velmi rozvíjel až do doby, než přišla hospodářská krize. V tu chvíli bylo hlavní starostí udržet výrobu a podobné aktivity šly stranou," vysvětluje jedna ze zakladatelek občanského sdružení Firemní školky Kateřina Francová.

Porsche z daní odepíšete, školku ne

Založit firemní školku už není administrativně složité. Zbyl ale problém s penězi. "Náklady na školku stále nejdou odepsat z daní. Pro mě je to paradox, že porsche si podnikatel z daní odepsat může, ale když chce něco udělat pro zaměstnace, má smůlu," říká Kateřina Francová.

Některé firmy už úspěšně využily možnost získat na školku peníze z programů Evropské unie. To je i případ společnosti Linet, která dostala z EU skoro pět milionů na provoz školky pro děti svých zaměstnanců.

"Věkový průměr v Linetu je pětatřicet let, takže zájem byl velký. Ve školce je i hodně malých dětí, takže je v podstatě obsazená až na rok 2010/2011," říká Lea Hrabětová z Linetu. Do školky chodí 41 dětí, většinou jsou to děti zaměstnanců, několik míst zbylo i na lidi z okolí. 

"Pro děti zaměstnanců je školka zdarma, platí jen, pokud dítě navštěvuje nějaké kroužky."

Školku chtějí fakulty i nemonice

Firemní školky ale pro své lidi nechtějí jen soukromé firmy: V plánu ji má třeba i Filosofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nebo pražská Nemocnice Na Homolce.

Tam je projekt asi nejdál, školka se začne budovat na podzim. I Homolka na ni dostala pětimilionovou dotaci.

"Zájem zaměstnanců o místa ve školce je velký, jednak z důvodů obtížného umístění dětí v pražských mateřských školkách a jednak také proto, že pro matky-zdravotní setry ve službách je samozřejmě přínosem, pokud by mohly mít své dítě ve školce nablízku a ocenily by také možnost umístit tam dítě i s lehčí nemocí, kvůli které by s ním jinak musely zůstat doma," popisuje mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy