Firemní školky se ani nerozjely a zastavila je krize

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 4. 2010 20:20
Podle odhadů je firemních školek v Česku asi jen desítka
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné.
Nejen školákům, ale i dětem v mateřských školkách začal v pondělí školní rok. Tento vláček "jezdí" po zahradě školky na ulici Brechtova v Brně na Lesné. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Už mnoho let se o firemních školkách mluví jako všestranně výhodné instutuci, která ulehčí státu, pomůže rodičům dětí nepřijít o práci a firmy nepřipraví o kvalitní zaměstnance.

Přesto v Česku v současnosti funguje jen asi desítka podobných zařízení.

"Zájem firem o vlastní školky se velmi rozvíjel až do doby, než přišla hospodářská krize. V tu chvíli bylo hlavní starostí udržet výrobu a podobné aktivity šly stranou," vysvětluje jedna ze zakladatelek občanského sdružení Firemní školky Kateřina Francová.

Porsche z daní odepíšete, školku ne

Založit firemní školku už není administrativně složité. Zbyl ale problém s penězi. "Náklady na školku stále nejdou odepsat z daní. Pro mě je to paradox, že porsche si podnikatel z daní odepsat může, ale když chce něco udělat pro zaměstnace, má smůlu," říká Kateřina Francová.

Některé firmy už úspěšně využily možnost získat na školku peníze z programů Evropské unie. To je i případ společnosti Linet, která dostala z EU skoro pět milionů na provoz školky pro děti svých zaměstnanců.

"Věkový průměr v Linetu je pětatřicet let, takže zájem byl velký. Ve školce je i hodně malých dětí, takže je v podstatě obsazená až na rok 2010/2011," říká Lea Hrabětová z Linetu. Do školky chodí 41 dětí, většinou jsou to děti zaměstnanců, několik míst zbylo i na lidi z okolí. 

"Pro děti zaměstnanců je školka zdarma, platí jen, pokud dítě navštěvuje nějaké kroužky."

Školku chtějí fakulty i nemonice

Firemní školky ale pro své lidi nechtějí jen soukromé firmy: V plánu ji má třeba i Filosofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nebo pražská Nemocnice Na Homolce.

Tam je projekt asi nejdál, školka se začne budovat na podzim. I Homolka na ni dostala pětimilionovou dotaci.

"Zájem zaměstnanců o místa ve školce je velký, jednak z důvodů obtížného umístění dětí v pražských mateřských školkách a jednak také proto, že pro matky-zdravotní setry ve službách je samozřejmě přínosem, pokud by mohly mít své dítě ve školce nablízku a ocenily by také možnost umístit tam dítě i s lehčí nemocí, kvůli které by s ním jinak musely zůstat doma," popisuje mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy