Díra v systému: Školky nechtějí zapisovat dvouleté

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 4. 2010 14:50
Zaměstnavatelé ovšem musí držet místo jen do třetích narozenin dítěte
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes proklamace politiků o podpoře rodin s dětmi je po baby boomu z minulých let téměř nemožné dostat bez obtíží dítě do mateřské školky.

Aktuálně.cz už informovalo například o zoufalé situaci ve středočeských školkách, které nezvládají nápor dětí narozených v satelitních městečkách, která tento kraj zaplavila.

Problémy mají ale i rodiče v místech, kde školky nejsou tak beznadějně přeplněné. Stačí, když se jejich dítě nenarodilo ve "správný čas".

"Dcera je narozená v dubnu a ve školce mi řekli, že od dubna žádné dítě přijmout nemohou, že jedině od září. Zaměstnavatelé ale drží matkám místo právě jen do tří let dítěte," popisuje své zkušenosti z jedné z pražských mateřských školek Kateřina z Prahy.

Plaťte od září, nastupte v lednu

Ve školkách, kde je přetlak, dítěti, kterému nejpozději v září nebudou tři roky, ani nedají přihlášku. V méně vytížených školkách volí jinou variantu. "Někde je možné platit od září školné a jakoby si držet místo, které obsadíme až v lednu," doplňuje čtenářka.

Ve státní správě už vzniká návrh, jak podobné problémy řešit. S tím, jak se rozpadl systém jeslí, navrhují experti, aby se školky otevřely i pro dvouleté děti.

Ke stejnému kroku se nedávno odhodlali i na Slovensku. "Teď je materiál ve fázi vnějšího připomínkového řízení, měla by ho dostat na stůl ještě současná vláda," řekl Michal Uhl z ministerstva školství.

Návrh počítá i s tím, že třídy, kde budou i dvouleté děti, budou menší, aby se pedagogové zvládli o všechny postarat. Vychovatelé ve školkách by také museli mít další vzdělání. Zatím není vyřešeno, jestli by nejmenší děti měly ve školkách vlastní třídy, nebo by chodily do tříd se staršími.

Například na Slovensku funguje druhá varianta, ale počet dětí ve třídě je při přijetí dvouletého žáčka snižován o jedno. Stát by rozšíření provozu mateřských školek přišlo na tři miliardy korun, což je ale o polovinu méně než další varianta, podle které by vznikly jesle jako nová školská zařízení a stát by je dotoval stejně jako třeba mateřské školky. Nové náklady by měly i obce.

Nápad, že by školky přijímaly i dvouleté děti, navazuje i na současnou podobu rodičovské, jejíž nejrychlejší varianta trvá právě dva roky.

Ať se vláda rozhodne jakkoli, dostat návrh do praxe nebude jednoduché. Dvě klíčové politické strany v zemi - ODS a ČSSD - se v názorech rozcházejí. ČSSD jesle podporuje a na jejich provoz by obcím chtěla přispívat, zatímco ODS preferuje dávky pro rodiče, kteří se pak sami rozhodnou, kdo se o jejich dítě postará.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy