reklama
 
 

Policie, křik a nervy. Tak se bojuje o místo ve školce

28. 3. 2010 9:50
Je čas zápisů do mateřských školek a míst je naprostý nedostatek

Praha - Pětačtyřicet rodičů se svými dětmi přišlo koncem týdne zaklepat na dveře mateřské školky ve středočeské obci Líbeznice. Přišli si vyzvednout přihlášku, aby jejich dítě mohlo od září nastoupit.

Problém je, že školka nemá pětačtyřicet volných míst, ale pouhých patnáct, a to pro obci sevřenou prstencem satelitního města rozhodně nestačí.

"Je pravda, že ze zápisu mám hrůzu. Letos je to ještě horší, než jsem čekala. Jedna maminka, jejíž dítě nemá trvalý pobyt v naší obci a musela jsem ji rovnou odmítnout, se tak rozčílila, že ji musel uklidňovat policista," popisuje bouřlivou atmosféru zápisu do mateřské školky její ředitelka Martina Podlipná.

Chápe, že rodiče jsou v beznadějné situaci. Většina z nich má hypotéku a druhý příjem nutně potřebuje, navíc zaměstnavatel drží místo jen tři roky, pak už ne.

"Mně se nepodařilo dát dceru do školky už loni. Naštěstí mi v práci vyšli vstříc a dostala jsem rok neplaceného volna. Jenže letos to vypadá, že znovu neuspějeme, už nevím, jak to budu řešit," říká Michaela Ehrenbergerová z Líbeznic.

Řešení? Soukromá školka za 15 tisíc

Štěstí zkoušela i ve všech okolních školkách - Měšice, Čakovice, Neratovice, Kojetice,... "Když nemáte trvalé bydliště v obci, rovnou vás pošlou pryč."

Jistotu místa mají v podstatě jen děti narozené v roce 2005, pro které je poslední rok školky před základní školou povinný. Letos se jich přihlásilo deset, takže na všechny ostatní děti zbývá jen pět míst.

Ředitelka školky v Líbeznicích má pro rodiče jedinou útěchu: obec žádá o evropskou dotaci a má připravené základy budovy nové školky, kam by se vešlo pětadvacet dětí. "Možná už od září," doufá Martina Podlipná.

Zatím ale zůstává jen možnost soukromých školek. "Školné je někdy i patnáct tisíc korun měsíčně. To prostě odmítám dát, to je naprosto nepřiměřená cena. Vždyť jsou to tří, čtyřleté děti, co na několika hodinové péči o ně může stát patnáct tisíc korun," ptá se paní Ehrenbergerová.

A ostatní maminky stojící ve frontě před školkou přikyvují. "To bychom skoro celou výplatu rovnou odevzdaly školce, to nemá smysl," říkají. Naopak za služby obecní školky by byly ochotné platit víc než několik stokorun měsíčně. "Pokud by bylo místo zaplatily bychom více, i tři čtyři tísíce," shodují se.

Někteří rodiče přesto variantu soukromé školky pro svoje děti zvolí. "Neměli jsme jinou možnost. Nejsme totiž Češi, ale Rusové a potřebovala jsem dát kluky do školy, aby byli mezi českými dětmi a rozmluvili se," vysvětluje další obyvatelka Líbeznic. "Platím šestnáct tisíc měsíčně a jestli tady neuspěji, budu je platit dál. Co mi zbývá..."

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 28. 3. 2010 9:50

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama