Policie, křik a nervy. Tak se bojuje o místo ve školce

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 3. 2010 9:50
Je čas zápisů do mateřských školek a míst je naprostý nedostatek
Děti v mateřské školce v Líbeznicích
Děti v mateřské školce v Líbeznicích | Foto: Mateřská školka Líbeznice

Praha - Pětačtyřicet rodičů se svými dětmi přišlo koncem týdne zaklepat na dveře mateřské školky ve středočeské obci Líbeznice. Přišli si vyzvednout přihlášku, aby jejich dítě mohlo od září nastoupit.

Problém je, že školka nemá pětačtyřicet volných míst, ale pouhých patnáct, a to pro obci sevřenou prstencem satelitního města rozhodně nestačí.

"Je pravda, že ze zápisu mám hrůzu. Letos je to ještě horší, než jsem čekala. Jedna maminka, jejíž dítě nemá trvalý pobyt v naší obci a musela jsem ji rovnou odmítnout, se tak rozčílila, že ji musel uklidňovat policista," popisuje bouřlivou atmosféru zápisu do mateřské školky její ředitelka Martina Podlipná.

Chápe, že rodiče jsou v beznadějné situaci. Většina z nich má hypotéku a druhý příjem nutně potřebuje, navíc zaměstnavatel drží místo jen tři roky, pak už ne.

"Mně se nepodařilo dát dceru do školky už loni. Naštěstí mi v práci vyšli vstříc a dostala jsem rok neplaceného volna. Jenže letos to vypadá, že znovu neuspějeme, už nevím, jak to budu řešit," říká Michaela Ehrenbergerová z Líbeznic.

Řešení? Soukromá školka za 15 tisíc

Štěstí zkoušela i ve všech okolních školkách - Měšice, Čakovice, Neratovice, Kojetice,... "Když nemáte trvalé bydliště v obci, rovnou vás pošlou pryč."

Jistotu místa mají v podstatě jen děti narozené v roce 2005, pro které je poslední rok školky před základní školou povinný. Letos se jich přihlásilo deset, takže na všechny ostatní děti zbývá jen pět míst.

Foto: Mateřská školka Líbeznice

Ředitelka školky v Líbeznicích má pro rodiče jedinou útěchu: obec žádá o evropskou dotaci a má připravené základy budovy nové školky, kam by se vešlo pětadvacet dětí. "Možná už od září," doufá Martina Podlipná.

Zatím ale zůstává jen možnost soukromých školek. "Školné je někdy i patnáct tisíc korun měsíčně. To prostě odmítám dát, to je naprosto nepřiměřená cena. Vždyť jsou to tří, čtyřleté děti, co na několika hodinové péči o ně může stát patnáct tisíc korun," ptá se paní Ehrenbergerová.

A ostatní maminky stojící ve frontě před školkou přikyvují. "To bychom skoro celou výplatu rovnou odevzdaly školce, to nemá smysl," říkají. Naopak za služby obecní školky by byly ochotné platit víc než několik stokorun měsíčně. "Pokud by bylo místo zaplatily bychom více, i tři čtyři tísíce," shodují se.

Někteří rodiče přesto variantu soukromé školky pro svoje děti zvolí. "Neměli jsme jinou možnost. Nejsme totiž Češi, ale Rusové a potřebovala jsem dát kluky do školy, aby byli mezi českými dětmi a rozmluvili se," vysvětluje další obyvatelka Líbeznic. "Platím šestnáct tisíc měsíčně a jestli tady neuspěji, budu je platit dál. Co mi zbývá..."

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz. V klubu se podle webu sešlo přes 100 mladých lidí, o akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Mezi hosty byli Češi i cizinci.

Blesk uvedl, že provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy