Na začátku jednání Ústředního výboru nikdo nenavrhl zařazení bodu na program jednání, odpoledne Filip podle mluvčí KSČM Heleny Grofové vystoupil a nabídl širšímu vedení KSČM, že o věci podá i písemnou zprávu. Výbor nabídku odmítl a Filipa tak podpořil.
Severočeský podnikatel Horáček podle médií ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky. Filip čelí v souvislosti se zveřejněnými informacemi kritice protikorupčních organizací či hnutí Starostové a nezávislí, které požaduje jeho odchod z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny, ale také z řad vlastní strany. Filip řekl deníku Právo, že se "pouze ptal", a připomněl také, že působí jako advokát.
Filip podle informací Práva lobboval za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje na přelomu předloňského a loňského roku. V dopisech úřadu kritizoval podle deníku kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací.
Filip na začátku jednání výboru vedení o záležitosti informoval. Zopakoval, že je předmětem mediálního útoku. "Mám informaci, že to činil jako poslanec z výkonu svého mandátu. To řekl už minulý týden, zopakoval to tento týden a i dnes ta informace byla takto podána," řekl novinářům Grospič. "Co jsem měl možnost vidět dopisy, nevidím důvod, který by vedl k něčemu dalšímu, co by opravňovalo nějaké spekulace o střetu zájmu," dodal.
Někteří členové strany vyzývali v dopise Filipa k vysvětlení, podle Grospiče jde ale o jednotlivce. "Já vždycky budu respektovat rozhodnutí stranických orgánů," poznamenal.
Už při příchodu na dnešní jednání řekla europoslankyně a jednička komunistické kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu Kateřina Konečná, že Filip má její důvěru. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům později řekl totéž.