Praha - Někdejší jednatelka firmy Tukový průmysl Ostrava Marta Konkolová byla zproštěna obžaloby v kauze fiktivních obchodů s pohonnými hmotami z druhé poloviny 90 let. Rozhodl o tom v pátek pražský vrchní soud, jehož verdikt je pravomocný. Případ však nekončí.
V kauze pokusu o vylákání 327 milionů korun jako nadměrný odpočet DPH od finančního úřadu zůstává poslední z obžalovaných, šéf společnosti Bena Milan Vomela. Jeho stíhání bylo loni zastaveno, po stížnosti státního zástupce se však případem dál musí zabývat pražský městský soud.
Kauza se týká účetního přeprodeje zboží z Beny na Tukový průmysl a pak zpět prostřednictvím 50 fiktivních faktur na paliva v hodnotě přes 1,8 miliardy korun. Podle obžaloby sice byly faktury z let 1996 až 1999 zaneseny v účetnictví Beny, ale chyběly v účetnictví Tukového průmyslu.
Vomela podle spisu neoprávněně uplatňoval odpočet daně z přidané hodnoty, protože k obchodům mezi firmami ve skutečnosti nedocházelo. Konkolová podle obžaloby fungování podivného byznysu umožnila. Podle obžaloby se jim podařilo získat necelých 17 milionů korun, pak byla trestná činnost odhalena.
Závěr nesprávný a předčasný
Státní zástupce Boris Havel se proti původnímu zprošťujícímu rozsudku odvolal.
"Původní závěr soudu považuji za nesprávný a předčasný," zmínil před soudem Havel, podle kterého Tukový průmysl vznikl jen proto, aby se mohla trestná činnost uskutečnit. Žalobce chtěl, aby soud vrátil případ zpátky k podřízenému soudu.
Odvolací soud nenašel žádné závažné důvody pro vrácení kauzy. Ženu zprostil obžaloby, protože se neprokázalo, že by spáchala skutek, pro který byla souzena. "Neprokázalo se, že by zadávala vypracování fiktivních faktur, že by je sama dělala nebo o tom věděla," uvedl předseda senátu Jiří Hnilica. Konkolová vinu po celou dobu odmítala.
Odvolací senát nevyslyšel ani obavy žalobce, že pravomocný rozsudek může ovlivnit další řízení s Vomelou, který údajně podvodný trik vymyslel společně s bývalým manažerem Tukového průmyslu a později i státního Čepra Martinem Pechanem. Vomelovi jako poslednímu z obžalovaných v této kauze nadále za krácení daní hrozí až deset let vězení.
Druhou větev kauzy ukončila amnestie
Kauza původně měla i druhou větev. Stát v ní při obchodech slovenské Beny a Tukového průmyslu údajně přišel o víc než 2,6 miliardy korun tím, že zástupci firem bez vědomí celníků dováželi ze Slovenska prostřednictvím sítě státních rafinérských společností pohonné hmoty a prodávali je. V této části byl obviněn Vomela s Pechanem, stíhání však kvůli jeho délce zastavila amnestie.
České soudy řeší i další kauzy, které se týkají obchodů s pohonnými hmotami. Loni pravomocně uložily tříletou podmínku bývalému jednateli společnosti Venturon Investment Leopoldu Klimusovi, který se podílel na vytvoření obří fiktivní pohledávky vůči státnímu podniku Čepro za 2,6 miliardy korun.
I v této kauze původně figuroval Vomela, ale jeho stíhání zastavila amnestie. Další případ se týká snahy o vytunelování Čepra, kterou podle obžaloby iniciovala zločinecká skupina kolem uprchlého Radovana Krejčíře. V této kauze figuruje zase exmanažer Tukového průmyslu Pechan.