Velký plán, jak okrást stát o stamiliony, začíná řešit soud

Radek Nohl Radek Nohl
12. 5. 2014 8:00
Jde o část velké kauzy společností Bena a Tukový průmysl, kterou nezastavila amnestie Václava Klause.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Část příběhu podle vyšetřovatelů jednoho z nejlépe připravených plánů, jak v tichosti okrást stát, začne v pondělí rozplétat Městský soud v Praze.

Jde o kauzu údajně zfalšovaných faktur, kterými se zástupce společnosti Bena (nyní Lreagrao Unlogani Klindlent Propertis) Milan Vomela snažil vylákat na finančním úřadu více než 327 milionů korun.

Kromě něj před soudem stane i bývalá jednatelka společnosti Tukový průmysl Ostrava Marta Konkolová. Oběma podle žaloby hrozí trest až do výše deseti roků vězení.

Soud začne kauzu projednávat více než sedm let poté, co byli Vomela s Konkolovou obviněni policií. Druhou část případu, v němž jde o škodu nejméně 2,6 miliardy korun a v němž byl obžalován kromě Vomely i bývalý obchodní ředitel státního podniku Čepro a jednatel firmy Tukový průmysl Martin Pechan, zastavila loňská amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause.

50 fiktivních faktur

V žalobě se uvádí, že v této kauze, kterou soud projedná, bylo padesát faktur mezi firmami Tukový průmysl Ostrava a Bena jen fiktivních. Společnost Bena si na základě těchto dokumentů, které vystavila Konkolová, měla koupit od druhé firmy naftu a benzin v objemu 1,8 miliardy korun.

"Milan Vomela věděl, že nárokovaný odpočet daně z přidané hodnoty je uplatňován neoprávněně, protože k obchodním případům dle jednotlivých faktur ve skutečnosti nedocházelo, neboť se jednalo jen o fiktivní účetní přeprodeje zboží," píše se v žalobě, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

I přesto Vomela podle tohoto dokumentu uplatňoval u finančního úřadu v Praze úhradu 327 milionů korun jako nadměrný odpočet DPH. Úřad podle žaloby ale vyplatil jen 16,8 milionu korun. Poté na kauzu narazila policie a další tok peněz zarazila.

Stopku dala amnestie Klause

Druhou část skutku již soud neprojedná - jak bylo uvedeno, amnestie ji loni definitivně zastavila. V ní šlo o to, že pohonné hmoty, které dovážela Bena ze Slovenska přes potrubí firmy Slovnaft a sítě státního podniku Čepro, prodávala dalším odběratelům. Stát tak měl údajně přijít o nejméně 2,6 miliardy korun.

V souvislosti s těmito obchody se již odehrála řada civilních soudních sporů. Čepro případ spojuje s údajnou pohledávkou ve výši zhruba 2,6 miliardy korun, kterou se po státním podniku snažilo vymáhat již několik firem. Stejnou částku chtěla z Čepra podle policistů vylákat i skupina kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Během vyšetřování tohoto příběhu přišel o život minimálně jeden policejní agent a policisté, kteří věc vyšetřovali, mluví v souvislosti s případem o smrti dalších dvou lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy