Úvahy o sbližování ODS a ANO jsou směšné, říká Fiala. Z povolební spolupráce vylučuje jen komunisty

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
9. 2. 2017 12:57
Věřím, že voliči pochopí, že přinášíme nejlepší program ze všech, říká předseda ODS Petr Fiala. Strana sražená politickými a personálními skandály na dno znovu nabírá politické sebevědomí. A v úterý v Ostravě startuje předvolební kampaň. Podle kritiků je Fiala málo výrazný a kontroverzní, měnit se ale nehodlá: "Chci nabízet kompetence a hodnoty, ne show. Dřív jsme po politicích chtěli, aby byli vzorem, ne prototypem čtvrté cenové. Proč to nechceme dneska?" řekl Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Jiří Zerzoň

K letošnímu podzimu hledíte, i díky relativně úspěšným krajským volbám, s optimismem. Co bude pro ODS znamenat úspěch v parlamentních volbách?

Není to žádné číslo, ale politický cíl. A tím naším je zastavit a vyměnit socialisticko-populistickou vládu.

Před vámi je osmiměsíční cesta předvolební kampaně. Čím chcete získat voliče na svou stranu?

Chceme se zaměřit na čtyři okruhy – ekonomika, byrokracie, školství a bezpečnost.

Pokud jde o byrokracii, plánujete prý rovnou revoluci.

Ano, jestli je v našem programu nějaká revoluce, tak je to antibyrokratická revoluce. Tedy rozloučit se s tradičním, řekl bych až rakousko-uherským byrokratickým modelem.

Co to přesně znamená?

Máme technologie a máme velký stát s armádou úředníků. Tak ať nejsou byrokracií obtěžováni občané. Musí platit pravidlo, že když já poskytnu státu nějakou informaci, tak on si ji pak předá. Ne že budu tutéž věc neustále oznamovat na padesáti různých úřadech. Když to jde v zemích okolo nás, tak to musí jít i u nás.

Co konkrétně třeba by mělo u nás fungovat jako v zahraničí?

Třeba stavební povolení. V sousedních státech přijdete na úřad, požádáte o stavební povolení a úředník už všechny další věci od ostatních úřadů zařídí sám. A pak jen občanovi vrátí kompletní výsledek.

Mluvíte o tom, že ODS musí přinášet pravicový program 21. století. Jak se liší současná občanská demokracie od ODS v 90. letech?

Stávající ODS musí být poučená z minulosti a musí řešit problémy, které jsou teď. Jsou otázky, které jsme v 90. letech všichni na pravici mohli vidět jinak než dnes.

Například?

Velkým tématem 90. let bylo přilákat do Česka zahraniční investory. Jakýkoliv zahraniční kapitál byl dobrý. Dnes jsou ty otázky složitější. Donald Trump vyhrál volby mimo jiné prosazováním ekonomického protekcionalismu. Tématem světové ekonomiky je konec globalizace a globálního obchodu. A i na to musíme reagovat.

Jaký je tedy návod ODS na postglobalizační ekonomickou realitu?

Na jedné straně v Česku máme síť malých a středních podnikatelů, kteří tvoří trvalý základ tuzemské ekonomiky. A tyto podnikatele vláda dusí stále širší byrokracií, novými a novými povinnostmi a pravidly. A na druhé straně jsou tu stamilionové pobídky pro velké nadnárodní korporace. To není dobrá politika a ODS ji chce změnit.

Nemá smysl se spojovat proti jedinému člověku

Před několika měsíci přišla TOP 09 s iniciativou spojit pravicové strany v jednu velkou, která by měla být silným protipólem právě vládnoucí koalice. Proč do toho ODS nakonec odmítla jít?

Protože nevidím smysl v tom, spojit se pouze proti jedinému člověku. Ten cíl TOP 09 bylo zastavit Andreje Babiše, ne populistickou vládu. A to, že se někdo obává jediného člověka a jeho moci, není podle mě dostatečnou motivací k tomu se spojovat.

S kým jiným než s TOP 09 by ale ODS mohl spojovat i program a priority...

Ano, my se na spoustě témat dokážeme v Poslanecké sněmovně shodnout. Ale na nějaké velké spojování a vytváření bloků není prostor ani čas. Já věřím, že ODS má natolik dobrý program, že uspěje sama.

Stávající rozdělení politických sil chtějí rozčeřit lidovci a Starostové, kteří se dohadují o spolupráci možná až na koaliční úrovni. Může být takové spojenectví podle vás skutečně onou avizovanou „třetí silou“, která může získat zásadní vliv?

Myslím si, že ne. Ale nechci brát kolegům iluze ani být špatným prorokem. Ale jako politik i politolog si myslím, že je potřeba mít strany pokrývající pravolevé spektrum než budovat velké subjekty uprostřed politického spektra. A jsem zároveň přesvědčený, že dlouhodobě nemůže fungovat žádné spojenectví, které není založené na opravdu blízké programové shodě.

A ta podle vás mezi lidovci a Starosty není?

Lidovci jsou vyhraněná tradiční strana s nejmasivnější členskou základnou. A Starostové jsou nový politický subjekt, který je založený na komunálních osobnostech. Uvidíme, jestli se jim tento rozdíl podaří překonat. Ale já pořád úplně nevěřím, že to myslí vážně.

Sociální demokraté si notují s Babišem

Je něco, za co byste stávající vládu pochválil?

Rád bych, ale nic mě nenapadá. Ale dobrá, tak pochválil bych pana premiéra za to, že vyslyšel moji výzvu a svolal kulatý stůl na téma zahraniční politika.

Šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že vidí stále větší sbližování hnutí ANO a ODS, že si prý připravujete půdu pro možnou povolební koalici. Co na to říkáte?

Že je to komické. Já vidím sociální demokracii, která si notuje s Andrejem Babišem ve vládě. Která mu umožňuje, aby si dělal svůj byznys výměnou za to, že se hlasy ANO schválí kdejaké sociálnědemokratické nesmysly. Podle mě jsou úvahy o sbližování ODS a ANO směšné.

Dosud na vládní úrovni většina politických stran deklarovala, že s komunisty se o vládě nevyjednává. Platí to u ODS stále?

Platí a bude to platit. Jsou věci, které jsou zásadní, hodnotové. V tomto jsme nepříjemně tvrdohlaví a podle mě nás to zdobí. My o tomto máme i oficiální usnesení, ale i kdybychom neměli, ODS má toto v genech, vznikla z Občanského fóra. To jsou hodnoty, na které nezapomeneme. Takže ne, v žádném případě.

Se všemi ostatními stranami jste tedy ochotní o vládě vyjednávat? I s Andrejem Babišem, kterého nejen v tomto rozhovoru tak kritizujete?

Když budu mluvit za sebe, ne za ODS, tak já si nedovedu představit, že se s naší pomocí stává Andrej Babiš premiérem. Nedovedu, po tom všem, co se tady stalo. Ale podstatné je, s kým bychom mohli prosazovat náš program. Takže kromě komunistů nechme ty karty otevřené.

Měli jsme na všechno názor

ODS začala být v posledních měsících hodně vidět na internetu, na sociálních sítích. Vy osobně jste začal natáčet videokomentáře. Je něco, co vám poradili vaši mediální analytici a co jste v dosavadní prezentaci ODS na jejich radu změnil?

ODS měla v minulosti tendenci se vyjadřovat k jakémukoliv tématu, strategie byla taková, že na všechno máme názor. A to naše sdělení voličům rozmělňovalo. Takže já se teď chci koncentrovat na těch několik základních, konkrétních klíčových témat.

Vy osobně v těch videích vystupujete rozhodně, pevně, ale stále je to strategie „slušňáka“. Není to v době, kdy proti vám stojí Andrej Babiš se svým nediplomatickým, lidovým a občas hrubým pojetím sebeprezentace zkrátka příliš slabá zbraň?

Já nabízím svoji osobnost, ne marketingové triky a hru. Já věřím na sílu názorů a činů, ne keců. Bouchat do stolu a vykřikovat sprosťárny umí každý. Ale cenit bychom si měli takových politiků, kteří jsou kompetentní, kteří vyznávají nějaké hodnoty. Takovou politiku chci dělat. Takže nepůjdu stejnou cestou jako Andrej Babiš, nenechám se tím znejistit.

Nebojíte se, že ale právě na styl Andreje Babiše voliči znovu uslyší?

Já stojím o voliče, kteří přemýšlejí. Kteří vědí, proč nám hází hlas a něco od nás chtějí. Ne proto, že jsem někde řekl sprosťárnu. Taková politika mě nezajímá a dělat ji nebudu. 

 

Právě se děje

Další zprávy