Praha - Karnevalového průvodu s názvem Feminismus žije! se v sobotu v centru Prahy zúčastnila asi čtyřicítka lidí. Feministky v něm chtěly zdůraznit, že feminismus a antifašismus mají společné cíle.
Účastnice si však s sebou přinesly transparent s nápisem „mrtvej šovinista - dobrej šovinista“. Transparent způsobil, že se od univerzitního feministického spolku Karlova univerzita distancovala a nadále s ním nechce mít nic společného. Právní oddělení feministky vyzvalo, aby z názvu své organizace odstranily spojení s univerzitou.
"Kolegyně, které jsou v tomto hnutí, by měly vědět, jak se mají chovat, aby nepoškozovaly dobré jméno Univerzity Karlovy. Jakákoli výzva k násilí, říkat, že někdo má být mrtvý, je dehonestující, a jestli kolegyně budou tímto trendem pokračovat, tak to není dobrý směr," řekl Aktuálně.cz rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Podle něj transparenty veřejnost vnímá tak, že je to názor Karlovy univerzity, a to opravdu není. "Ony tomu nezabránily," míní.
Feministky se za nevhodný transparent na svých webových stránkách omluvily. „Jako organizátoři akce jsme měli zajistit, aby tam nezaznívala násilná nebo jinak nevhodná hesla, což se nám bohužel nepodařilo,“ stojí v prohlášení.
Univerzita přesto na odstranění označení "UK" z názvu Feministické společnosti dále trvá. "Beru, že se kolegyně omluvily, ať si žijí a rozvíjí se, ale ať ve svém názvu nemají Univerzita Karlova, to ostatně nemá devadesát procent spolků na univerzitě," říká rektor univerzity Tomáš Zima.
Aféra spíš ukazuje, jak veřejnost vnímá feminismus, míní spolek
"Přístup univerzity, která se rozhodla zcela ignorovat naše prohlášení a přehlížet naši veřejnou omluvu, nás velmi mrzí, stejně tak neochota vést dialog, jenž by mohl přispět k smírčímu řešení celé kauzy. Odsoudit spolek na základě jediného transparentu (za nějž se omluvil) a odmítnout jakékoli vysvětlení nám přijde zcela absurdní," uvádí k tomu Feministická společnost.
Výrok "Mrtvej šovinista, dobrej šovinista" nebyl podle nich v žádném případě myšlen jako výzva k násilí, nebo jeho schvalování. "Byl nadsázkou a také parodií na hesla extremistů a xenofobů (je důležité si uvědomit, že se jednalo o karnevalovou akci)," říkají.
Domnívají se, že omluva stačí. "Otázkou je, jestli tato aféra není spíše ukázkou vztahu, který většinová společnost k feminismu má," píší ve svém prohlášení. Na podporu spolku vznikla už petice za zachování feministického spolku na Karlově univerzitě, která má nyní téměř čtyři sta podpisů.
Zima ale odmítá, že by chtěl spolek rušit. "Ať se dál rozvíjí, v tom jim skutečně nebráníme," podotkl.