Miss na univerzitu nepatří, shodli se odpůrci s UK

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
21. 11. 2013 16:15
Distanc školy od Miss UK však prý s otevřeným dopisem studentů nesouvisí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Nevinná studentská zábava, nebo akce, která prezentuje ženu jako pověstný kus masa? Třetí ročník Miss Univerzity Karlovy zatím neprobíhá tak hladce jako v minulých letech.

Proti soutěži krásy, která vyvrcholí 29. listopadu v pražském klubu Roxy, se postavili tři studenti v otevřeném dopise rektorovi, pod který se podepsaly více než tři stovky lidí.

Na Facebooku také iniciátoři výzvy založili skupinu s názvem Za Karlovku bez sexismu. Nesouhlasí v ní s používáním jména Univerzity Karlovy v souvislosti komerčními akcemi, které podle nich podporují genderové stereotypy. Takovou je pro ně například právě Miss UK.

Jazýčkem na vahách byla sama univerzita, která se počátkem týdne rozhodla od soutěže oficiálně distancovat.

V porotách minulých ročníků přitom zasedli představitelé některých fakult, například také budoucí rektor univerzity Tomáš Zima ještě coby proděkan 1. lékařské fakulty.

Taková podpora je sice ústy mluvčího UK Václava Hájka plně v pravomoci jednotlivých fakult, nedá se to však považovat za podporu vyslovenou univerzitou jako takovou. "Soutěž neměla nikdy podporu či záštitu vedení UK, tedy jmenovitě pana rektora," vysvětlil Hájek.

Bez oficiální podpory

Dle stanoviska autorů otevřeného dopisu a nyní také univerzity se však z názvu soutěže Miss UK může zdát, že jde o oficiální akci univerzity.

"Univerzita Karlova pečlivě dbá na to, s jakými akcemi spojí své jméno a kterým poskytne rektor UK záštitu. Soutěže miss mezi ně nepatří," uvedl Hájek.

"Nás to velice těší, my jsme takhle rychlou reakci vůbec nečekali. Původně jsme předpokládali, že se to bude daleko víc řešit," uvedla jedna z iniciátorek otevřeného dopisu Kateřina Kňapová. Podle ní diskuse o spojitosti UK se soutěží probíhala na akademické půdě už delší dobu, ale teprve díky jejich dopisu se stala systematickou a intenzivní.

Rektor Václav Hampl už v červenci uvedl: "Univerzita Karlova jako celek tomuto projektu nevyjádřila podporu ani záštitu a nehodlá tak činit ani v budoucnu." Iniciativa Za Karlovku bez sexismu ale chtěla "ostřejší distanc". Ten podle nich nyní přišel. "Já si popravdě myslím, že je to tou diskusí, která se rozhořela," míní Kňapová.

K tomu se však univerzita nehlásí. "UK sleduje zneužívání svého jména v posledním čase se zvýšenou pozorností. Rozhodnutí vedení UK však nesouvisí s dopisem zmíněných studentek," uvedl Hájek. Pořadatele soutěže ohledně zneužívání jména UK prý kontaktovali již dříve.

"Přišel mi e-mail od advokátní kanceláře bez plné moci UK, ale až poté, co vznikla iniciativa," kontruje však ředitel soutěže Tomáš Gavlas, podle kterého mají pořadatelé na spojení Miss UK kombinovanou ochrannou známku.

Úkol pro pořadatele

Univerzita ale nevylučuje další právní kroky, a tak se nedá vyloučit, že v příštím roce už se soutěž bude jmenovat jinak. Ale jaký název by byl vhodný pro akci, kterou pořádají studenti a absolventi UK a jejímiž soutěžícími jsou výhradně studentky univerzity? To je úkol pro pořadatele, ne pro nás, shoduje se Kňapová s mluvčím UK. "Název by měl nepochybně být vhodný a právně nezávadný," dodal Hájek.

A v čem iniciativa Za Karlovku bez sexismu spatřuje nebezpečí soutěže? "Soutěž  podporuje tradiční  genderové stereotypy  o ženách  v tom smyslu, že  klade  důraz na vzhled  studentek  -  na kritérium,  jímž  jejich  kolegové  poměřováni  nejsou  -  namísto na jejich vzdělání a schopnosti," uvádí se v otevřeném dopise.

"Organizátoři soutěže sice tvrdí, že v soutěži jde i o intelektuální schopnosti soutěžících,  letmý  pohled  na  vizuální  prezentaci  soutěže  na  webových  stránkách   na Facebooku však dává jasně najevo, že jde zejména o prezentaci ženských tváří a těl jako sexuálních  objektů.  Jsme  přesvědčeni, že  takové  prezentace žen  na  akademickou  půdu nepatří, resp. není eticky přijatelné, aby vznikaly pod značkou akademické instituce," dodávají autoři.

"Neříkám, že účastnice jsou hloupé, to si ani náhodou nemyslím. Tam byste mohli mít geniální slečnu, ale z dvouminutového videa to prostě není vůbec poznat," upřesňuje Kňapová.

Nejen učením živ je student

"Miss UK je především společenskou akcí pro studenty Univerzity Karlovy. Hlavním cílem celého projektu je propojení studentského života a současných trendů, a to jak módních, tak hudebních," uvádějí pořadatelé.

"Nemáme žádné tabulkové nároky, snažíme se dávat dívkám mnoho prostoru k vyjádření - v médiích, v kategorii Múza UK - o nejinspirativnější studentku. Snažíme se být akcí, která sjednocuje decentralizovanou univerzitu," dodává Gavlas, kterého zaráží "militantní forma" iniciativy Za Karlovku bez sexismu. "Připomíná nám to spíše stav před rokem 1989, kdy se studentům zakazovaly Majálesy," diví se Gavlas.

Kňapová nepovažuje za pravděpodobné, že by se koncepce soutěže mohla pozměnit tak, aby to bylo ke spokojenosti všech. Sama se podobné soutěže zúčastnila před třemi lety, kdy se stala finalistkou Miss Academia. Už tam prý ale poznala, že o mozek jde v takových soutěžích až na posledním místě. A ve svých postojích se prý za poslední tři roky i díky vzdělání značně posunula.

A ani univerzita se nechystá s organizátory hledat kompromis. "V současné době nevidíme žádný prostor pro jakoukoliv spolupráci se soukromými agenturami pořádajícími takovéto 'soutěže krásy'," uzavírá Hájek.

Negativní postoj univerzity a některých studentů však už  vyhlášení letošní nejkrásnější studentky univerzity neohrozí. Zda se letos Miss UK koná naposled, ukáže čas.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy