Představila se jako advokátka a zastrašovala svědky. Dávejte si pozor, varuje komora

Jan Horák Jan Horák
23. 7. 2024 17:38
Dramaticky narůstá počet incidentů, kdy se podvodníci vydávají za advokáty. Snaží se tím získat z klientů osobní údaje, naléhají na ně nebo z nich pod záminku sankcí chtějí dostat peníze. Situací se zabývá Česká advokátní komora. Aktuálně.cz získalo svědectví několika advokátů, jejichž jménem podvodníci vystupovali. Někteří z nich kvůli tomu kontaktovali policii.
Tajemník České advokátní komory Petr Čáp.
Tajemník České advokátní komory Petr Čáp. | Foto: Česká advokátní komora

Počet advokátů v Jablunkově v Moravskoslezském kraji se vejde na prsty jedné ruky. Jednou z nich je Petra Sikorová. Její klientka ji upozornila, že měla zvláštní hovor. Volající se představila jako advokátka Sikorová. Když klientka číslo ověřila, zjistila, že advokátce nepatří. Pak o podvodu zpravila skutečnou Petru Sikorovou.

"Tato samozvaná advokátka volala ve věci konkrétní kauzy svědkům a ohlašovatelům a tyto zastrašovala žalobami a jinými výhružkami, a to velmi hrubým způsobem. S danými kauzami nemám nic společného a o jejich existenci jsem se dozvěděla až v souvislosti se zneužitím mého jména," sdělila Aktuálně.cz Sikorová.

Obdobných případů letos zaznamenala Česká advokátní komora už sedmnáct. Jen v první půli července byly takové tři, o incidentech komoru informují sami advokáti. Nikdy dříve podvodů nebylo tolik. Pro srovnání, za celý loňský rok takových incidentů napočítalo profesní sdružení šest.

Jednoduchá kontrola v seznamu

"Představí se jako advokát či advokátka a hrozí soudem nebo požaduje peníze pod pohrůžkou exekuce či soudních tahanic. Naštěstí v případě pokusů o podvody, při kterých jsou zneužívány údaje advokátů, existuje jednoduchá a bezpečná ochrana," řekla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Stavovské sdružení ze zákona provozuje seznam advokátů, je přístupný na jeho webu. Po zadání jména dotyčného advokáta se objeví jeho identifikační údaje včetně adresy a telefonního čísla. Komora proto vyzývá, aby si každý, koho za podezřelých okolností kontaktuje advokát, jeho identitu popsaným způsobem ověřil.

Komoru varují sami advokáti, jejichž jméno podvodníci zneužili. Ostatně takto postupovala i advokátka Sikorová z Jablunkova. Podvod měl v jejím případě ještě jeden rozměr. Klientka ji informovala, že jejím jménem podvodnice vystupovala i před některými orgány státní správy, na které vyvíjela nátlak.

"Tato samozvaná advokátka se měla zastrašováním a vyhrožováním domáhat změn v postupu těchto orgánů při rozhodování o konkrétních kauzách," popsala Sikorová. Dotčené instituce informovala, že nejde o ni a že na podvodné výzvy jejím jménem není třeba reagovat.

Vrácená zásilka z věznice

Rovnou na policii se obrátila pražská advokátní kancelář PRK Partners. Na sociálních sítích podvodníci jejím jménem nabízeli pomoc lidem, kteří přišli o peníze při podvodech s kryptoměnami. Výzvu dokonce doprovodili formulářem se zneužitým logem kanceláře.

"Pravděpodobně tím vylákávali z uživatelů osobní údaje, možná i platby za falešné právní služby. Je třeba uživatelům doporučit obezřetnost a v případě pochybností o tom, zda nějaká komunikace pochází od naší kanceláře, nás kontaktovat prostřednictvím údajů na našich webových stránkách," řekl Aktuálně.cz šéf kanceláře Michal Matějka.

Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. | Foto: Česká advokátní komora

Jiná pražská advokátní kancelář Arrows se o zneužití svého jména dozvěděla prostřednictvím dopisu, jejž dostala ze středočeské věznice Vinařice. Šlo o zpět zaslanou zásilku, na které bylo razítko kanceláře i její identifikační údaje. Obojí přitom bylo zneužité. Vinařická věznice měla k vrácení zásilky pádný důvod.

"Zásilka nám byla jakožto domnělému odesílateli vrácena z toho důvodu, že údajně obsahovala nepovolené elektronické zařízení. Naše jméno tak bylo zneužito v souvislosti se snahou dostat do vězení nepovolený předmět," uvedl šéf kanceláře Vojtěch Sucharda, který jednání podvodníků považuje za zásah do jména své firmy.

Za podvod až deset let vězení

Komora dokonce zaznamenala v květnu případ, kdy podvodník zneužil jméno zemřelého advokáta. Přišel na to jeho někdejší kolega, který obdržel řetězový e-mail, jenž nabízel služby a pod kterým byl podepsaný právě zesnulý advokát. Na webu profesního sdružení lze přitom ověřit i to, zda je daný advokát ještě aktivní.

"Doporučujeme spojit se na telefonním čísle, které dotyčný advokát do evidence ve vyhledávači poskytuje, a ověřit si vše osobním rozhovorem nebo ho kontaktovat tamtéž uvedeným e-mailem," popsal ideální postup tajemník České advokátní komory Petr Čáp.

Kolika takovými případy se policie zabývá, nelze zjistit. Sbor si statistiku o takto specifických typech podvodů nevede. Nicméně upozorňuje, že v případě způsobené škody je takové jednání trestné. "Pokud se v konkrétním případě jedná o trestný čin podvodu, pachateli může hrozit trest od dvou do deseti let," řekl David Schön z policejního prezidia.

 

Právě se děje

Další zprávy