Facebook se stává rejdištěm extrémistů, varuje expert

Eliška Morochovičová
7. 8. 2011 14:40
Odborník na extrémismus Karel Bačkovský líčí, jak se bojuje proti rasistům na internetu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Sznapka

Praha - Po masakru v Norsku se na internetu objevila řada reakcí českých extremistů, kteří brutální útoky hájí, či přímo oslavují.

Nejdiskutovanější z nich byl článek s názvem Obhajoba Anderse Breivika, který vyšel na serveru White Media a jímž se už zabývá policie. 

Podle zástupce ředitele Odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Karla Bačkovského je hledání a následné stíhání autorů podobných textů velmi problematické.

Bačkovský zároveň upozorňuje, že do střetu se zákonem se kvůli rasistickým výrokům může člověk dostat zdánlivě "nevinně". "Trestný čin lze spáchat klidně i nenávistným nebo rasistickým výlevem v diskuzi o určitém modelu pračky," upozorňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Byl z právního hlediska obhajobou Anderse Breivika, která vyšla na serveru White Media, podle vás spáchán trestný čin?

Tento případ určitě za hranou platného českého práva byl. Připadalo by v úvahu, že tam došlo k podněcování k trestnému činu.

A.cz: Extremistický server White Media je zaregistrován v Americe. Předpokládám, že k autorovi článku se tak bude těžké dostat.

Ano, to je obecně problém, který se týká vztahu se Spojenými státy americkými. Jejich koncept svobody projevu je úplně jiný než náš. Svoboda projevu je tam vnímána mnohem šířeji. To, co by v Evropě bylo už mnohdy trestně postižitelné, v Americe trestně postižitelné není. Je tak asi logické, že když nějaké vyjádření u nás skutkovou podstatu trestného činu naplňuje a z pohledu amerických orgánů nelegální není, tak Spojené státy nemají právní důvod s námi spolupracovat. A to je ten problém.

A.cz: Policie už v současné chvíli v tomto případu komunikuje se Spojenými státy. Jakou myslíte, že má případ šanci na rozřešení a případné postihy autora a provozovatelů?

Na základě dosavadních zkušeností, které mám ze spolupráce s Amerikou, si myslím, že to bude velice obtížné. Ale nechci tvrdit, že je to a priori vyloučené.

A.cz: Jak problém s extremistickými projevy změnil nástup sociálních médií (Facebooku apod.)?

Obecně platí, že i extremisti využívají sociální média, sociální sítě. Je to součást virtuálního prostoru. Je logické, že se tam i oni pohybují. Řeší se tam pak obecný problém, jak ztotožnit mluvčího a dostat se k dalším informacím. To je jen modifikováno charakterem toho média.

A.cz: Má policie speciální přístup na Facebook? Může ho nějakým způsobem "sledovat"?

Existuje pouze oprávnění odposlouchávat konkrétní komunikaci, které policii náleží podle trestního řádu. Určitě to není tak, že "policie odposlouchává Facebook". Ovšem nechtěl bych prozradit detailní informace a nechci mluvit technické nesmysly, takže vám k tomu asi více neřeknu.

Extremismus nelze zcela zlikvidovat

A.cz: Je s extremismem na internetu možné vůbec nějak bojovat?

Já myslím, že určitě ano, je to ale vnímáno především jako součást obecnějšího problému extremismu jako takového. S ním se nejenom bojovat dá, ale je to přímo naše povinnost. Myslím, že z aktivit Ministerstva vnitra v posledních letech je dobře vidět, jaké formy boj s extremismem může mít. Je tu například ten známý příběh s rozpuštěním Dělnické strany.

Další kroky, které Ministerstvo vnitra a policie proti extremismu podniká, je třeba důsledný postup proti jednotlivým extremistickým shromážděním, důsledný postih excesů, ke kterým dochází při jejich akcích. Jde nám o to, aby tady ony skupiny nesílily a aby ty pochody nebyly větší. To si myslím, že se taky děje.

Za uplynulých 10 až 15 let jsme urazili nemalou cestu. Například v oblasti preventivních a vzdělávacích aktivit. Snažíme se například obcím poskytovat asistenci, pokud jde o aplikaci práva shromažďovacího, experti Ministerstva vnitra se podílejí na školení obecních úředníků atd. Řekl bych, že v těchto dílčích věcech nejsme neúspěšní.

A.cz: Jak boj s extremismem vidíte do budoucna?

U tohoto fenoménu je hlavně důležité nepřestat a neustále se mu věnovat. Nové výhonky usekávat a vytrhávat. Osobně si ale myslím, že extremismus jako takový nelze definitivně zlikvidovat. Ten tu s námi vždycky bude, to vyplývá z jeho podstaty.

Úkolem Ministerstva vnitra je snažit se o to, aby tady v téhle zemi bylo bezpečno, aby byla zemí, kde se jejím obyvatelům dobře žije. Boj s extremismem je imanentní součástí tohoto našeho globálně popsaného úkolu.

Musíme tu situaci neustále pečlivě sledovat, musíme reagovat na to, co se děje, musíme reagovat na nové trendy. Obecněji ten budoucí boj s extremismem bude odvislý i na tom, kolik tu bude těch frustrovaných jedinců. Jak moc budou lidi šťastní a nešťastní. To souvisí také s celkovou situací ve společnosti, s kondicí ekonomiky. To jsou věci, které MV neovlivní, ale musí je sledovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy