Čeští extremisté oslavují Breivika. Děkujeme, vzkazují

Eliška Morochovičová
27. 7. 2011 15:04
Radikálové se radují z masakrů v Norsku, o jejich texty už se zajímá policie

Praha - Krvavé páteční útoky Nora Anderse Breivika, při kterých zemřelo 76 lidí, si už našly příznivce mezi českými extremisty.

První veřejnou glorifikací činů je článek, který se v neděli objevil na serveru White Media. Neznámý autor v něm norský masakr nepokrytě oslavuje, a pachateli za jeho čin dokonce děkuje.

Případem se podle zjištění Aktuálně.cz začala již zabývat policie. "O tomto článku víme. V tuto chvíli jej podrobně analyzuje naše oddělení informační kriminality," sdělila online deníku mluvčí policejního prezidia Pavlína Kopecká. Jestli text odporuje zákonům, to zatím nepotvrdila.

Jasno už má ale expert na terorismus Marian Brzybohatý. "Obsah článku je, dle mého názoru, za hranicí zákona a jeho pisatel se dopustil několika trestných činů," dodává.

Odborník zmínil porušení tří paragrafů trestního zákoníku, jejichž obsahem je podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, projev sympatií k takovým hnutím a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Autorovi textu by tak mohl hrozit trest od šesti měsíců do pěti let.

I v případě, že by policie rozhodla o autorově vině, bylo by jeho stíhání velmi problematické. Web White Media je totiž oficiálně zaregistrován ve Spojených státech, a zjištění identity autora tak bude vzhledem k místním zákonům velmi obtížné.

Podle mluvčí prezidia se zatím jedná o první případ jednoznačného schvalování činů norského střelce na českých stránkách extremistů.

"Vzhledem k událostem v Norsku očekáváme výskyt dalších podobně orientovaných prohlášení," dodává Kopecká s tím, že kriminalisté se kromě klasických webů více zaměří i na sociální sítě.

Norské krveprolití štěpí radikály

Současné reakce české nacionalistické scény jsou však podle monitoringu organizace Antifa k Breivikovu činu rozpačité. "Samotný násilný čin většina spíše schvaluje, ale problematizuje ho některými fakty," sdělil redakci její zástupce.

Problémy nacionalisté údajně vidí hlavně v Breivikově náklonnosti k Izraeli a jeho tezi, že Izrael je hráz proti postupu islámu.

Dalším nesouhlasným důvodem je, že si Breivik jako oběti vybral z velké části zástupce "bílé rasy".

Autor článku s názvem Obhajoba Anderse Breivika označuje norský masakr za pochopitelný důsledek norského multikulturalismu. "Taková je situace, na kterou se Anders už nemohl dál nečinně dívat. Proto se rozhodl pozvednout zbraň proti hlavním viníkům," píše autor.

Extremista ve svém textu dále přibližuje pachatelův čin, který byl údajně manifestem odporu k ideologii norského multikulturního teoretika Thomase Hyllanda Eriksena, který je prý v Norsku "propagován jako celebrita a dostává milionové dotace od vlády na studie o budování multikulturalismu."

"Čin nebyl podlý ani zbabělý"

Právě multikulturalismus autor odsuzuje a označuje ho za zhoubné hnutí. "Když se dostane k moci, dokáže během jednoho volebního období svou vlast zamořit 140 tisíci imigranty a způsobit nárůst počtu trestných činů o více než 100 %," obhajuje svá tvrzení.

Podle autora tedy Breivikův čin nebyl střelbou proti bezbranným, ale proti ozbrojeným lidem. "Andersův čin nebyl podlý ani zbabělý. Nejednalo se o střelbu do bezbranných. Mnozí z nich byli dobře ozbrojeni. Byli vyzbrojeni jedem, kterým zabíjí svůj vlastní národ," popisuje.

Breivikova akce tak má údajně velmi hluboký význam.

"Spočívá nejen v tom, že vzbudí zájem o problematiku boje proti multikulturalismu, ale také v tom, jak šokoval multikulturní levičácké struktury v celé Evropě. Ty si nyní musí uvědomit, že za zločiny a teror páchaný imigranty na bílých Evropanech budou platit primárně oni jako hlavní viníci." Autor také předvídá, že podobné akce budou čím dál častější.

Závěr textu pak obsahuje poděkování Breivikovi za jeho akci. "Děkujeme, bratře. Zasáhl jsi zlo v jeho nejcitlivějších místech - v sídle jeho moci a v líhni jeho nových fanatických stoupenců. Děkujeme. Inspiroval jsi mnoho dalších, kteří jsou připraveni zasvětit svůj život boji, na jehož konci bude Evropa silná, zdravá, čistá, vitální, prosperující a bezpečná."

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy