Čeští extremisté oslavují Breivika. Děkujeme, vzkazují

Eliška Morochovičová
27. 7. 2011 15:04
Radikálové se radují z masakrů v Norsku, o jejich texty už se zajímá policie

Praha - Krvavé páteční útoky Nora Anderse Breivika, při kterých zemřelo 76 lidí, si už našly příznivce mezi českými extremisty.

První veřejnou glorifikací činů je článek, který se v neděli objevil na serveru White Media. Neznámý autor v něm norský masakr nepokrytě oslavuje, a pachateli za jeho čin dokonce děkuje.

Případem se podle zjištění Aktuálně.cz začala již zabývat policie. "O tomto článku víme. V tuto chvíli jej podrobně analyzuje naše oddělení informační kriminality," sdělila online deníku mluvčí policejního prezidia Pavlína Kopecká. Jestli text odporuje zákonům, to zatím nepotvrdila.

Jasno už má ale expert na terorismus Marian Brzybohatý. "Obsah článku je, dle mého názoru, za hranicí zákona a jeho pisatel se dopustil několika trestných činů," dodává.

Odborník zmínil porušení tří paragrafů trestního zákoníku, jejichž obsahem je podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, projev sympatií k takovým hnutím a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Autorovi textu by tak mohl hrozit trest od šesti měsíců do pěti let.

I v případě, že by policie rozhodla o autorově vině, bylo by jeho stíhání velmi problematické. Web White Media je totiž oficiálně zaregistrován ve Spojených státech, a zjištění identity autora tak bude vzhledem k místním zákonům velmi obtížné.

Podle mluvčí prezidia se zatím jedná o první případ jednoznačného schvalování činů norského střelce na českých stránkách extremistů.

"Vzhledem k událostem v Norsku očekáváme výskyt dalších podobně orientovaných prohlášení," dodává Kopecká s tím, že kriminalisté se kromě klasických webů více zaměří i na sociální sítě.

Norské krveprolití štěpí radikály

Současné reakce české nacionalistické scény jsou však podle monitoringu organizace Antifa k Breivikovu činu rozpačité. "Samotný násilný čin většina spíše schvaluje, ale problematizuje ho některými fakty," sdělil redakci její zástupce.

Problémy nacionalisté údajně vidí hlavně v Breivikově náklonnosti k Izraeli a jeho tezi, že Izrael je hráz proti postupu islámu.

Dalším nesouhlasným důvodem je, že si Breivik jako oběti vybral z velké části zástupce "bílé rasy".

Autor článku s názvem Obhajoba Anderse Breivika označuje norský masakr za pochopitelný důsledek norského multikulturalismu. "Taková je situace, na kterou se Anders už nemohl dál nečinně dívat. Proto se rozhodl pozvednout zbraň proti hlavním viníkům," píše autor.

Extremista ve svém textu dále přibližuje pachatelův čin, který byl údajně manifestem odporu k ideologii norského multikulturního teoretika Thomase Hyllanda Eriksena, který je prý v Norsku "propagován jako celebrita a dostává milionové dotace od vlády na studie o budování multikulturalismu."

"Čin nebyl podlý ani zbabělý"

Právě multikulturalismus autor odsuzuje a označuje ho za zhoubné hnutí. "Když se dostane k moci, dokáže během jednoho volebního období svou vlast zamořit 140 tisíci imigranty a způsobit nárůst počtu trestných činů o více než 100 %," obhajuje svá tvrzení.

Podle autora tedy Breivikův čin nebyl střelbou proti bezbranným, ale proti ozbrojeným lidem. "Andersův čin nebyl podlý ani zbabělý. Nejednalo se o střelbu do bezbranných. Mnozí z nich byli dobře ozbrojeni. Byli vyzbrojeni jedem, kterým zabíjí svůj vlastní národ," popisuje.

Breivikova akce tak má údajně velmi hluboký význam.

"Spočívá nejen v tom, že vzbudí zájem o problematiku boje proti multikulturalismu, ale také v tom, jak šokoval multikulturní levičácké struktury v celé Evropě. Ty si nyní musí uvědomit, že za zločiny a teror páchaný imigranty na bílých Evropanech budou platit primárně oni jako hlavní viníci." Autor také předvídá, že podobné akce budou čím dál častější.

Závěr textu pak obsahuje poděkování Breivikovi za jeho akci. "Děkujeme, bratře. Zasáhl jsi zlo v jeho nejcitlivějších místech - v sídle jeho moci a v líhni jeho nových fanatických stoupenců. Děkujeme. Inspiroval jsi mnoho dalších, kteří jsou připraveni zasvětit svůj život boji, na jehož konci bude Evropa silná, zdravá, čistá, vitální, prosperující a bezpečná."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy